Любомир Дацов: Икономиката отива към стагфлация
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Войната в Залива удря глобалните енергийни пазари
Ако енергийната криза от Персийския залив продължи да се задълбочава, българската икономика е застрашена от стагфлация. Това заяви членът на Фискалния съвет и бивш заместник-министър на финансите Любомир Дацов, цитиран от БНР. Неговият коментар идва на фона на безпрецедентен глобален шок в доставките на петрол и газ, предизвикан от ескалиращия военен конфликт в Близкия изток, който блокира ключови търговски маршрути през Ормузкия проток.
Бюджетът ще разчита на скъп дълг
Според финансиста държавата е изправена пред изключително сложна ситуация, в която икономическият растеж се забавя, а инфлацията остава висока. В подобна среда възможностите за реакция през държавната хазна са силно ограничени.
"Стагфлацията е състояние на икономиката, при което имаш едновременно нисък икономически растеж и относително висока инфлация. И всичко, което може да се прави, ще се прави през бюджета. Но бюджетът ще започне да губи приходи заради тази икономическа криза, т.е. той няма откъде да вземе, за да финансира" , посочи Дацов.
Той подчерта, че единственият оставащ инструмент за правителството ще бъде поемането на нов дълг. Проблемът е, че почти всички останали държави в Европа и по света се намират в сходно положение и ще търсят свеж ресурс от международните пазари. Това неминуемо ще оскъпи заемите.
Дацов е категоричен, че краткосрочните мерки за стимулиране на потреблението са грешен подход. "Не може да помпаш допълнително потреблението, защото задълбочаваш кризата. Мерките, които се предлагат за подкрепа на потреблението, действат в обратната посока. Нужни са структурни мерки, а не мерки за запушване на ситуацията, защото те само изразходват ресурс" , допълни бившият заместник-министър.
Глобалният енергиен шок
Анализът на експерта стъпва върху реалната картина от международните пазари. От началото на военните действия в Иран през февруари 2026 година, глобалната енергийна сигурност е подложена на изключителен натиск. Блокирането на Ормузкия проток спря движението на близо 20 процента от световния петрол и огромни количества втечнен природен газ, принуждавайки някои от най-големите доставчици да обявят форсмажор по договорите си.
Любомир Дацов коментира, че при бързо приключване на военните действия – в рамките на десетина дни – последствията за България ще останат минимални. Ако обаче конфликтът се проточи, резервите бързо ще се изчерпят.
"Може би в момента България е в добра ситуация заради запасите, които има, а и поради собствената рафинерия. Но всичко това ще се промени, ако кризата продължи, защото в момента криза и цени, свързани с рисковата ситуация и намалените доставки от Залива, може да се превърне в нещо като световен недостиг на енергия поради невъзможност за възстановяване на изчерпаните запаси и осигуряване на потреблението" , предупреди членът на Фискалния съвет.
Като пример за мащаба на сътресенията, финансистът даде Обединените арабски емирства, където горивата са поскъпнали с 40 процента само за две седмици. Засега у нас увеличението на цените по бензиностанциите е по-умерено в сравнение с останалите европейски държави, но този буфер е временен и зависи изцяло от развръзката на геополитическата криза в Близкия изток.






















