Кристин Лагард: Чакането на България почти приключи

0
Президентът на ЕЦБ определи приемането на еврото като исторически етап за икономиката и туризма
Президентът на ЕЦБ определи приемането на еврото като исторически етап за икономиката и туризма Снимка: Кристин Лагард / Facebook

Президентът на ЕЦБ определи приемането на еврото като исторически етап за икономиката и туризма

Остават броени дни до пълноправното членство на България в еврозоната. Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард официално отбеляза финалната права преди въвеждането на еврото като национална валута от 1 януари 2026 година.

В специално обръщение в социалните мрежи, публикувано днес, Лагард подчерта значението на този момент за европейската интеграция и икономическата стабилност на региона.

"Чакането почти приключи: остават 3 дни до присъединяването на България към еврото. Исторически етап, който укрепва търговията, пътуванията и финансовата стабилност в цяла Европа", написа Кристин Лагард в официалния си профил във Facebook.

Промените за гражданите

Считано от 1 януари 2026 година, всички банкови сметки в лева ще бъдат автоматично превалутирани в евро. Това ще се случи по официалния фиксиран курс, който е 1 евро = 1.95583 лева. Гражданите и бизнесът не трябва да предприемат допълнителни действия за превръщането на влоговете си, като процесът е напълно безплатен.

Период на двойно обращение

За улеснение на разплащанията е предвиден преходен период. До края на месец януари 2026 година в търговската мрежа ще може да се плаща както в лева, така и в евро, като рестото ще се връща в евро.

Осигурен е и достатъчно дълъг срок за обмяна на пари в брой. До 30 юни 2026 година гражданите ще могат да обменят левове за евро в банковите клонове без начисление на такси.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

От коледната баница ми се падна "ново гадже"...то...аз, старо нямам.

Вече не вярвам на баници. Минавам на кюфтета

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари