Китай тества ракетен двигател с рекордна тяга от 140 тона

0
Метановата технология ще захранва ракети за многократна употреба
Метановата технология ще захранва ракети за многократна употреба

Метановата технология ще захранва ракети за многократна употреба

Китай успешно завърши изпитанията на най-мощния си ракетен двигател, работещ с течен кислород и метан, който ще се използва за ракети-носители за многократна употреба. Двигателят с тяга от 140 тона е разработен от Академията за аерокосмически двигатели към Китайската корпорация за аерокосмическа наука и технологии (CASC).

"Последният успешен тест бележи пробив в производството на китайски двигатели с течно кислород-метаново гориво от клас над 100 тона," заявиха от академията. Експертите отбелязват, че разработката е завършена само за седем месеца, което показва значителен напредък в производствените възможности на страната.

Новият двигател е с най-голяма тяга сред настоящите двигатели от този тип, използвани в Китай. Той е проектиран да служи като ключов източник на енергия за ракети за многократна употреба и ще играе жизненоважна роля в бъдещите системи за транспорт между Земята и космоса, ракети за многократна употреба и разработването на тежки ракети-носители.

История на китайските метанови двигатели

Този двигател е част от дългосрочната стратегия на Китай за развитие на своя космически сектор. През декември 2024 г. страната тества 90-тонен двигател, работещ с течен кислород и керосин за многократна употреба – важно постижение, откакто компанията се фокусира върху търговската употреба на космически кораби през 2023 г.

Космическият сектор беше посочен в доклада за работата на правителството на страната за 2024 г. като "нов двигател на икономически растеж". Според експерти, използването на метан като гориво осигурява по-висока ефективност, по-ниски разходи и по-малко замърсяване в сравнение с традиционните ракетни горива.

Бъдещи планове

От академията споделиха, че ще продължат усилията за разработването на още по-тежки двигатели, като специално се насочват към създаването на двигатели с течен кислород и метан с тяга от 200 тона, които също ще бъдат използвани за многократна употреба.

Тази технология позиционира Китай като един от лидерите в разработването на ракети за многократна употреба, подобно на американските компании SpaceX и Blue Origin. Многократната употреба на ракети значително намалява разходите за извеждане на товари в космоса, което е ключов фактор за комерсиализацията на космическите полети.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Кирооо, събуди са бре! Заспал си у сладоледа!

- И кво бе, що ма стряскаш?

- Премести са у салатата, да не настинеш!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари