Карлос Насар е №1 на Евро 2024

1
Българската звезда на световните щанги Карлос Насар стана безапелационно №1 на европейското първенство по вдигане на тежести в София Снимка: БГНЕС

България е отборен шампион при мъжете

Българската звезда на световните щанги Карлос Насар стана безапелационно №1 на европейското първенство по вдигане на тежести в София сред всички състезатели от всички категории при мъжете.

19-годишният суперталант, който триумфира в кат. до 89 кг, спечели с разлика и класацията по системата "Роби" сред всички участници на Евро 2024.

Карлос събра 958.6679 точки от възможни 1000 и е единственият от всички 312 тежкоатлети при мъжете и жените, записали резултат на в София, минал границата от 900 точки и доближаващ се към максимума.

Националът ни, който се цели в олимпийското злато в Париж 2024, стана шампион до 89 кг с двубой от 391 кг, като бе без конкуренция и в двете движения. В изхвърлянето го направи и с нов световен рекорд за юноши – 176 кг.

В изтласкването спечели с 215 кг от втори опит, а до трети, за който бе заявил 224 кг, не се стигна. Постижението му в двубоя е само с 5 кг под световния рекорд за мъже – 396 кг.

Той бе безапелационно №1 по системата „Роби“ и на Евро 2023, като в Ереван получи максималните 1000 точки с поставения тогавашен световен рекорд от 395 кг двубой.

№2 на Евро 2024 е шампионът в категория до 102 кг Яухени Циханцов, състезаващ се под неутрален флаг. Той има 891.5056 точки, след като триумфира с двубой от 398 кг при световен рекорд от 412.

На трето място е вицешампионът в категорията Самвел Гаспарян (Арм) с 876.7103 точки.

Четвърти е основният конкурент на Карлос Насар в кат до 89 кг – Антонино Пицолато (Ит), с 871.9649 точки. Пети е бронзовият медалист до 102 кг Гарик Карапетян (Арм) с 862.0874 точки.

В топ 6 влезе още един български шампион – Божидар Андреев, с 861.2889 точки. Божидар триумфира с европейски рекорди в двубоя и в изтласкването и с резултат, който му гарантира участие на олимпийските игри в Париж.

Българинът стана шампион в категория до 73 кг при мъжете на шампионата в "Арена София" с двубой от 348 кг (155 в изхвърлянето и 193 в изтласкването).

България спечели отборната титла при мъжете от континенталната надпревара. Националният ни тим стана отборен европейски шампион в официалното класиране по точки. България събра 696 точки при максимален брой от 10 участници. Втори отборно стана Армения с 669 точки, събрани от 10 щангисти. На трето място отборно е Турция с 628 точки и също максимален брой участници.

Химна в София чухме в чест на Ангел Русев (до 55 кг), Габриел Маринов (до 61 кг), Божидар Андреев (до 73 кг) и Карлос Насар (до 89 кг). Със сребърни медали в двубоя са Иван Димов (до 61 кг) и Христо Христов (до 109 кг), а Джан Зарков спечели бронз в категория до 55 кг.

При жените България завърши на седмо място в отборното класиране, отборната титла е за Украйна.