Какви са лечебните свойства на живовляка?
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Непретенциозната билка лекува от акне до бронхит
Непретенциозният живовляк, който често считаме за плевел, всъщност крие мощни лечебни свойства, познати от хилядолетия. Това многогодишно тревисто растение от векове е ценен помощник в традиционната медицина, като в България са разпространени предимно два вида – широколистният (Plantago major) и теснолистният (Plantago lanceolata).
"Живовлякът е майката на билките. Още през XII в.пр.н.е. билкари в Китай го продавали на баснословни цени," разказват специалисти от Института по лечебни растения в София.
Противовъзпалителните, антибактериалните и антисептични свойства на растението го правят ефективно при редица здравословни проблеми. Благодарение на съдържащите се в него вещества като аукубин и алантоин, живовлякът помага при зарастване на рани, ухапвания от насекоми и кожни раздразнения.
Помощник при респираторни проблеми
Особено ценен е живовлякът при проблеми с дихателната система. Отхрачващите му свойства го правят подходящ при кашлица, бронхит и дори астма. Помага за намаляване на слузната секреция в дихателните пътища и облекчаване на възпаления на лигавиците.
Грижа за храносмилателната система
Живовлякът действа благоприятно и при стомашно-чревни проблеми като гастрит, диария и възпаления на храносмилателния тракт. Семената на някои видове живовляк съдържат фибри, които регулират храносмилането и действат като лек слабителен продукт.
Как да използваме живовляка
В домашни условия живовлякът може да се прилага под различни форми. Най-често се приготвя чай, като една супена лъжица изсушени листа се залива с 200 мл вряща вода и се оставя да престои 10 минути. Сокът от пресни листа, смесен с мед, е отлично средство при кашлица и бронхит.
За външно приложение при рани и кожни раздразнения се използват пресни намачкани листа, които се поставят директно върху засегнатото място. За по-сериозни кожни проблеми се препоръчват мехлеми с живовляк.
Въпреки многобройните ползи, специалистите препоръчват предпазливост при хора с повишена киселинност на стомаха, някои видове язви и при индивидуална непоносимост. При съмнения е добре да се консултирате с лекар или фармацевт.