Какви са лечебните свойства на живовляка?

2
Непретенциозната билка лекува от акне до бронхит
Непретенциозната билка лекува от акне до бронхит

Непретенциозната билка лекува от акне до бронхит

Непретенциозният живовляк, който често считаме за плевел, всъщност крие мощни лечебни свойства, познати от хилядолетия. Това многогодишно тревисто растение от векове е ценен помощник в традиционната медицина, като в България са разпространени предимно два вида – широколистният (Plantago major) и теснолистният (Plantago lanceolata).

"Живовлякът е майката на билките. Още през XII в.пр.н.е. билкари в Китай го продавали на баснословни цени," разказват специалисти от Института по лечебни растения в София.

Противовъзпалителните, антибактериалните и антисептични свойства на растението го правят ефективно при редица здравословни проблеми. Благодарение на съдържащите се в него вещества като аукубин и алантоин, живовлякът помага при зарастване на рани, ухапвания от насекоми и кожни раздразнения.

Помощник при респираторни проблеми

Особено ценен е живовлякът при проблеми с дихателната система. Отхрачващите му свойства го правят подходящ при кашлица, бронхит и дори астма. Помага за намаляване на слузната секреция в дихателните пътища и облекчаване на възпаления на лигавиците.

Грижа за храносмилателната система

Живовлякът действа благоприятно и при стомашно-чревни проблеми като гастрит, диария и възпаления на храносмилателния тракт. Семената на някои видове живовляк съдържат фибри, които регулират храносмилането и действат като лек слабителен продукт.

Как да използваме живовляка

В домашни условия живовлякът може да се прилага под различни форми. Най-често се приготвя чай, като една супена лъжица изсушени листа се залива с 200 мл вряща вода и се оставя да престои 10 минути. Сокът от пресни листа, смесен с мед, е отлично средство при кашлица и бронхит.

За външно приложение при рани и кожни раздразнения се използват пресни намачкани листа, които се поставят директно върху засегнатото място. За по-сериозни кожни проблеми се препоръчват мехлеми с живовляк.

Въпреки многобройните ползи, специалистите препоръчват предпазливост при хора с повишена киселинност на стомаха, някои видове язви и при индивидуална непоносимост. При съмнения е добре да се консултирате с лекар или фармацевт.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

No jokes added

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари