Как се "укротяват" проблемни деца от Германия

2
Нов скандал разтърси обществеността в Румъния
Нов скандал разтърси обществеността в Румъния Снимка: DPA / Arco Images

Нов скандал разтърси обществеността в Румъния

Проблемни германски деца се изпращат от социалните служби в чужбина, за да бъдат превъзпитани чрез труд. Много от тези проекти обаче са брутални и престъпни. Показа го невероятният скандал, разкрит в румънския Марамуреш.

Петима души, сред които и ръководител на социален проект от Германия, са арестувани по подозрение за издевателства над деца, пише Дойче веле.

Румънската прокуратура ги обвинява в създаването на организирана престъпна група, която е злоупотребявала с десетки деца и юноши от Германия, за да ги експлоатира като работна ръка под претекст, че участват в „проект за превъзпитание“.

Твърди се, че най-малко четири деца са свидетелствали за брутално отношение към тях. Според разследващите, методите на германските изпълнители на проекта и техните румънски помощници включвали както отнемането на храна, така и домашен арест и побоища.

На младежите между 12 и 18 години били иззети паспортите и личните карти. Те били принуждавани да извършват най-тежката работа във фермите и често им се налагало да нощуват с животните в обора. Такива са официалните обвинения на властите. Ръководителите на проекта, както и някои от засегнатите младежи обаче твърдят, че не е имало издевателства.

Каква е предисторията?

От над 15 години една германска двойка в севернорумънския регион Марамуреш ръководи социален проект за германски деца и младежи с проблемно поведение. Финансираният от Федералната република проект „Марамуреш“ обещава на тези младежи, които често са от семейства със сложни социални проблеми, нов старт в живота. Една част от тях са психически нестабилни, други са наркозависими или са извършили криминални деяния. Идеята на проекта е непълнолетните да променят проблемната си социализация, а отделянето от обичайната им среда и цивилизацията да им даде импулс за съвсем нов живот.

Ежедневието на селяните в Марамуреш е тежко. Работният ден започва в 5 часа сутринта, кравите и прасетата трябва да бъдат нахранени, оборите да бъдат изринати, да се превозят дърва от близката гора, да се прекопаят нивите и да се свърши всичко останало, което е типично за едно селско домакинство. Децата са работили в обори и по строежи, в ковачници, на тъкачния стан. Във Вишеу де Сус младежите, изпратени от германските служби, за да бъдат „превъзпитани“ чрез упорит труд, са видели един съвсем различен свят от онзи, с който са били свикнали. Още през 2007 г. обаче в румънската преса излиза първата статия за очевидни нередности във Вишеу де Сус.

Превъзпитанието в чужбина - доходен бизнес?

Година по-рано германското списание “Шпигел” съобщи, че дружества, които трудно биха могли да бъдат проверени, организират на трудно достъпни места извън Германия лагери за превъзпитание на младежи. Изданието твърдеше също, че децата и младежите редовно стават жертва на тежка експлоатация и издевателства. Подобни проекти, подкрепяни финансово от германските социални служби, съществуват също в Полша, Гърция, Русия, в Кавказ, Латинска Америка и Южна Африка.

Пак „Шпигел“ писа, че всички подобни проекти функционират по сходен начин: тежък и дори непосилен труд, а в случай на неподчинение - наказания с бой, заключване и глад. Германското списание подробно беше разказало и за румънския проект „Марамуреш“.

Така нареченият "последен шанс" за проблемните младежи струва на германската държава между 4000 и 6000 евро месечно за всяко непълнолетно лице. Именно тези суми са били превеждани на изпълнителите на организаторите на проекта в Румъния.

След няколкомесечен период на „адаптация“ в централата на проекта, младите хора са били настанявани в приемни семейства, които са получавали между 200 и 600 евро на месец и са ползвали безвъзмездния труд на непълнолетните. Проектът “Марамуреш” се грижи за около 30 деца всяка година.

Съучастници сред местните власти

Официалните доклади на румънските власти разкриват пълния размер на страданията на тези деца - подлагани са били дори на медицински интервенции против тяхната воля - на момичетата например многократно им били поставяни инжекции, „за да не забременеят“. Прокуратурата заяви, че много от децата и младежите са правили опити за самоубийство в резултат на тежките психически и физически травми.

Има и признаци, че обвиняемите за тези издевателства са имали съучастници в средите на местните румънски власти (полиция, кметство, социални служби), които са ги предупреждавали за внезапните проверки. Така „проблемните“ юноши можело да бъдат навреме „укротявани“ чрез медикаменти. Представители на местните власти отричат ​​твърденията. Подобно запитване на Дойче Веле до Националната агенция по социални въпроси към Министерството на труда засега остава без отговор. В съобщението се казва, че комисия към Министерството на труда е натоварена да провери случилото се в Марамуреш.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Приемате ли тази жена за Ваша законна съпруга?!?!
- Приемам!
Отчето погледнал към младоженката и рекъл: - Момче, пак те питам..

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари