Къде се пазят семена от всички селскостопански култури в света?

1
В международното хранилище на остров Шпицберген на норвежкия архипелаг Свалбард се съхраняват на безопасно място образци от семена в случай на глобална катастрофа
В международното хранилище на остров Шпицберген на норвежкия архипелаг Свалбард се съхраняват на безопасно място образци от семена в случай на глобална катастрофа

В международното хранилище на остров Шпицберген на норвежкия архипелаг Свалбард се съхраняват на безопасно място образци от семена в случай на глобална катастрофа

Международното семехранилище на остров Шпицберген от архипелага Свалбард е тунелно хранилище, в което се съхраняват на безопасно място образци от семена на основните селскостопански култури, съобщава Agrozona.bg.

Международната банка-семехранилище за посадъчен материал е създадена под егидата на ООН за съхранение на семена на всички селскостопански растения, съществуващи по света. Проектът е финансиран от Норвегия и струва 9 милиона щатски долара. Собствен отсек в семехранилището има всяка страна. Задачата на семехранилището е да предотврати унищожението на семената в резултат от възможна глобална катастрофа, например падане на астероид, ядрена война или глобално затопляне.

Намира се на дълбочина 120 м и на височина 130 м над морското равнище в шпицбергенския главен град Лонгирбюен. Банката е оборудвана с взривобезопасни врати и шлюзови камери. Съхранението на семената се обезпечава от хладилната инсталация, способна да работи с горивото на местните въглища, и вечната замръзналост. Семената се съхраняват увити в алуминиево фолио при температура от -20 до -30 °C.

Свалбард е избран за местоположение на хранилището заради вечната замръзналост и ниската тектонична активност.

Преди месец нова партида семена от стари български сортове зърнено-житни и зеленчукови култури замина за съхранение в международното семехранилище, разположено на архипелага Свалбард в Норвегия.

1186 образеца от 16 рода и 33 растителни вида бяха депозирани лично от посланика ни в скандинавската страна – Вера Шатилова, съобщиха от Министерство на външните работи. Материалите са предоставени от Института по растителни генетични ресурси „Константин Малков“ в Садово и наброяват общо 676 498 семена. 95% от изпратените за съхранение образци са български.

Първата пратка от България с подбрани образци е депозирана през 2014 година.

Международната банка – семехранилище за посадъчен материал, е създадена под егидата на ООН за съхранение на семена на всички селскостопански растения, съществуващи по света. Проектът е финансиран от Норвегия и струва 9 милиона щатски долара. Всяка страна има собствен отсек в семехранилището, разположено в тунел. Задачата на семехранилището е да предотврати унищожението на семената в резултат от възможна глобална катастрофа, например падане на астероид, ядрена война или глобално затопляне.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    2
    до ...
    то и ти си в русия.
  • -1
    1
    ...
    Тъпотии от шипковия храст и бъзените клонки. В РУСИЯ е най-голямата генетична банка в света на семена и на дръвчета. В Норвегия да си гледат отровните сьомги и да не си придават излишни важности.
Зареди още коментари

Календар - новини и събития

Виц на деня

За Великден ще ходите ли някъде?
- Моя е резервирал нощувки в Париж...
- Ние пък ще ходим във Велинград! Защо да бием толкова път за същите пари...?!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари