Иван Шишков иска оставки във ВиК - Шумен
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Нарушения при водопровода от язовир "Тича"
Регионалният министър Иван Шишков ще поиска оставката на ръководството на ВиК - Шумен и ще сезира прокуратурата заради констатирани сериозни нарушения при изграждането на новия довеждащ водопровод от язовир "Тича". Проектът, финансиран с европейски средства на стойност 35 милиона евро, е изпълнен с отклонения от първоначалното задание.
Технически пропуски в проекта
Според министъра, основният проблем е намаленият диаметър на тръбите, заради който помпената станция към областния град е била изключена от проекта. Това създава риск инфраструктурата да не може да захрани всички предвидени населени места.
"Не сме стигнали дотам, че да разберем чия е грешката - защо е направено така, че е намален диаметърът. Но искам пълен анализ на ситуацията. Най-вероятно това ще бъде дадено на прокуратурата, защото тук става въпрос за огромна щета," коментира Иван Шишков.
История на грешните решения
Министърът поясни, че проектът за довеждащия водопровод е изготвен в периода 2014-2017 година. Още тогава е заложен по-малък диаметър на тръбите и е изключена помпената станция, което се оказва критичен пропуск за водоснабдяването на региона. Като спешна мярка се планира изграждането на ново трасе към Търговище и Велики Преслав, които също разчитат на същия водоизточник. Иван Шишков пое ангажимент и за осигуряване на средства за ремонт на съществуващата помпена станция в Шумен.





















