Иван Бакалов: Борисов и Пеевски нагласиха "пицата" на бюджета за себе си
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Теменужка Петкова е като сервитьорка, която лъже в сметката, коментира журналистът
Манипулативните телевизии се опитаха да подменят смисъла на масовия протест в София на 1 декември, като акцентираха върху сблъсъците, а не върху реалните причини за недоволството. Това заяви журналистът Иван Бакалов в своя анализ за e-vestnik, коментирайки ескалацията на напрежението в "Триъгълника на властта".
Според Бакалов, опитите на медиите да представят демонстрацията единствено като икономически бунт срещу Бюджет 2026 и данък дивидент са "нагла демагогия".
Медиен сценарий и полицейски провокации
"Телевизиите хвърлиха акцента върху сблъсъците на агитки с полицията и така оставят съмнения за подготвен медиен сценарий", пише Бакалов. Той обръща внимание на тактиката на полицията да изкарва автомобили на предна линия, оставяйки ги да бъдат потрошени пред камерите, докато реалното искане на хората остава на заден план.
Анализаторът прави паралел с протестите в Гърция и Франция, където сблъсъците са далеч по-сериозни, но подчертава, че у нас се включват нови поколения. "Борисов може да се гордее, че срещу него вече протестират и нови поколения", отбелязва иронично журналистът, визирайки 20-годишните демонстранти, които са били деца по време на първите протести срещу лидера на ГЕРБ.
Бюджетът като "пица" за лакомите
Бакалов описва скандалите около бюджета не като икономически спор, а като схема за разпределение на ресурси. "Хората на Борисов и Пеевски са нагласили пицата с бюджета, да могат да отхапят колкото да им удовлетвори лакомията", коментира той. Според него депутатката Теменужка Петкова е влязла в ролята на "сервитьорка, която лъже в сметката".
Основната теза на анализа е, че финансовите параметри са само поводът, а истинската причина е "опротивелият модел", потънал в корупция и осигурил си недосегаемост чрез овладяната съдебна власт.
Ролята на президента Радев
В коментара си Иван Бакалов анализира и хода на държавния глава, който поиска оставка на правителството и предсрочни избори. Според журналиста, това действие показва, че Румен Радев все още не е готов със собствена партия.
"Тъй като тандемът Борисов - Пеевски едва ли ще изпусне властта сега, ще си направят едни избори догодина, преди да изтече мандатът на Радев", прогнозира Бакалов. Той очаква сценарий, при който управляващите ще се опитат да обединят президентските и парламентарните избори, за да поставят Радев в неизгодна позиция.
Контекст на събитията
Масовият протест на 1 декември в София събра десетки хиляди граждани, които блокираха центъра на столицата с искания за оставка на кабинета и срещу влиянието на Делян Пеевски и Бойко Борисов. Според информация на Свободна Европа и БТА, до ескалация се стигна късно вечерта, когато полицията използва сила, за да разпръсне демонстрантите, насочили се към партийните централи.






















