Ивайло Мирчев: България губи над 1 милиард лева, защото не продава реакторите от АЕЦ "Белене"
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1

Защо не продаваме оборудването от АЕЦ "Белене" на Украйна?
България е отказала да продаде оборудването от проекта АЕЦ "Белене" на Украйна, въпреки че сделката би донесла над 1 милиард лева в хазната. Това става ясно от официален въпрос на народния представител от "Продължаваме Промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев към министъра на енергетиката Жечо Станков.
В документа, внесен в деловодството на Народното събрание на 15 април 2025 година, Мирчев посочва, че според украински официални източници преговорите за продажбата на оборудването от АЕЦ "Белене" за нуждите на блокове 3 и 4 на Хмелницката АЕЦ не са приключили успешно. Депутатът твърди, че "българската страна настоява за по-висока цена от първоначално договорената и не е изразила готовност да финализира сделката".
"На какъв етап се намират преговорите към момента, какво е направило Министерството на енергетиката след приключването на 180-дневния мандат за преговори с Украйна по този въпрос и какви са намеренията на правителството по отношение на тази сделка, предвид факта, че от украинска страна вече е осигурена законова и институционална рамка за реализирането й?", пита Мирчев в официалния документ.
В публикация в социалните мрежи депутатът е още по-остър в критиките си към управляващите. Според него решението да не се продава оборудването на Украйна е "глупаво" и "взето в услуга на Кремъл" под влияние на "руските проксита от БСП - Ново начало".
"България губи над 1 милиард лева за това, че не продава ненужните вече реактори. Поставяйки правителството в пряка зависимост от Пеевски, Борисов е принуден да приема всички желания на БСП - Ново начало. Поредно сламено решение на едно сламено управление. Този над 1 милиард лева загуби ще ги платим всички българи, а реакторите ще си ги ползват от БСП - Ново начало за... самовари", пише Мирчев в социалната мрежа.
Историята на проекта
Проектът АЕЦ "Белене" е замразен от години, а закупеното оборудване, за което България е платила стотици милиони, продължава да губи стойността си с всяка изминала година. Предложението за продажба на Украйна се появи като възможност оборудването да бъде използвано по предназначение, а България да възвърне поне част от инвестицията.
Интересът на Украйна е свързан с плановете за разширяване на ядрените мощности в страната и намаляване на енергийната зависимост от Русия. След руската инвазия украинското правителство ускори усилията си за енергийна диверсификация, а компанията "Енергоатом" започна преговори с няколко държави за доставка на ядрено оборудване.
От Министерството на енергетиката все още няма официална позиция по въпроса, а експерти в бранша коментират, че с всяка изминала година шансовете за изгодна продажба на оборудването намаляват. Очаква се министър Станков да отговори писмено на депутатския въпрос в законоустановения срок.
Докладвай този коментар за нередност
×КОЛКО: ПЪТИ ЩЕ ТЕ ПРЕИЗБИРАТ МАНГАЛИТЕ ВЕ, ХАСКОВСКО ГОВЕДО ОТ ДОНОСНИЧЕСКА БЪЛГАРИЯ? ОТ КОГА СТАНА БЪЛГАРИН ВЕ, ГЯУР МРЪСЕН И НАДУПЕН! ВЧЕРА СТАНА КЮМЮРДЖИЯ И ДУПЕТО ТИ ПОЧЕРНЯ! МАЙКА ТИ УЗАКОНИ ЛИ СИ ИМОТА И КАК?