Христо Ковачки: Закриването на ТЕЦ-овете ще срине енергийната система
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 2

Бизнесменът предупреди за колапс без въглищните централи
България не може да си позволи закриването на въглищните централи и мините, защото това ще доведе до колапс на енергийната система и сериозни социални сътресения. Това заяви бизнесменът Христо Ковачки по време на Националната конференция "Компас 2025", проведена на 30 септември в София. Той подчерта, че страната трябва да запази максимално дълго този капацитет, докато не бъдат изградени нови базови мощности.
"Фактите са ясни. В момента имаме 2000 мегавата атомни мощности, около 4400 мегавата въглищни ТЕЦ-ове, 200 мегавата газови централи и близо 3500 мегавата солари. Това е ядрото на системата. През зимата товарът достига 7500–8000 мегавата. Ако извадим ТЕЦ-овете, системата се срива", каза Ковачки.
Огромни запаси от въглища и социална роля
България разполага с 1,8 милиарда тона въглища в находището на "Мини Марица-изток". Ако бъде прекратена работата на централите, мината няма да има смисъл да съществува, което ще остави без препитание хиляди хора, предупреди бизнесменът.
"В 'Мини Марица-изток' работят над 7000 души, а заедно с обслужващите дейности – още 30–40 хиляди. Това е социален ефект, който никое правителство не може да подмине", подчерта Ковачки.
Редкоземни метали – шанс за ново бъдеще
Ковачки обяви, че България има реален шанс да съчетае енергийния ресурс на въглищата с извличането на редкоземни метали. В момента вървят изследвания в партньорство с университета в Нова Дакота.
"В лигнитните въглища в 'Марица-изток' има редкоземни метали. Въпросът е как да ги извлечем и да ги превърнем в продукт с висока добавена стойност. Ние в България не разполагаме с нужните технологии, но с помощта на американските ни партньори това може да стане. Ако успеем, това ще гарантира ново бъдеще за мините", коментира той.
Според бизнесмена вторият ключов фактор е намаляването на емисионния фактор на въглищата. В момента той е около 1 на мегават произведена енергия, докато при природния газ е 0,5. Целта е този показател да бъде намален до същото ниво.
Чисти въглища с модерни технологии
"Има технологични решения – газификация на въглища и модернизация на котлите и турбините. Ако се повиши коефициентът на полезно действие с 15–18 процента чрез нови котли и по-високо налягане в турбините, ще постигнем емисионен фактор от 0,5 – равен на този на газа. Това ще направи нашите въглища конкурентни и чисти", каза Ковачки.
Единственият голям проект – нови блокове в АЕЦ "Козлодуй"
Ковачки посочи, че единственият голям енергиен проект, за който реално се говори, е изграждането на седми и осми блок на АЕЦ "Козлодуй" с технология на Westinghouse.
"Това е проектът, без който българската енергетика не може да съществува. Но до 2035 година ще ни трябват още 1000 мегавата мощности, а зимното потребление ще надхвърли 9–10 хиляди мегавата. Ако дотогава закрием ТЕЦ-овете, ще бъдем в същата безизходица", предупреди той.
Да направим въглищата красиви и чисти
Ковачки завърши с послание, че България трябва да гледа в бъдещето чрез технологии, а не чрез ликвидация на цели отрасли.
"Президентът Доналд Тръмп каза, че ще направи американските въглища красиви и чисти. Аз вярвам, че и ние можем да направим нашите въглища красиви и чисти, ако използваме модерни технологии и не обръщаме гръб на собствения си ресурс", обобщи той.
В конференцията, организирана от Института за стратегии и анализи, участваха вицепрезидентът Илияна Йотова, министър-председателят Росен Желязков, министърът на енергетиката Жечо Станков и министърът на финансите Теменужка Петкова.
























Докладвай този коментар за нередност
×Това е: Целта на европръдните,срив но цяла Европа!Това не еко онова не е меко на майка им шизофренията олигофренска педали смешни!
Докладвай този коментар за нередност
×фена на Путин: И тебе да срине дано. Тя България вече е срината държава. Не се плашим да останем без ток. Ще ни подейства отрезвяващо и току виж хората най-сетне ще излязат навън за да приключат тази имитация на управление от 30г. насам.