Граждани обградиха ВМА с искане за уволнение на д-р Цоневски
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Стотици настояват за ефективна присъда и справедливост за прегазеното куче Мая
Стотици граждани се събраха на мащабен протест пред Военномедицинска академия (ВМА) в София тази вечер с искане за незабавното уволнение на д-р Ненад Цоневски. Демонстрацията, организирана от сдруженията "Приятели на Мечо" и "Невидими животни", премина под надслов "Справедливост за Мая" и обедини защитници на животните, които настояват за най-строгото наказание за медика, прегазил умишлено бездомно куче в квартал "Разсадника".
Напрежение и искания за справедливост
Протестът започна в 16:30 часа, като множеството блокира района около болничното заведение. Гражданите скандираха "Убийци" и "Няма да мълчим", носейки плакати с призиви за ефективна присъда. Много от присъстващите бяха довели и своите домашни любимци в знак на съпричастност.
Повод за общественото недоволство стана разпространен видеозапис, на който се вижда как д-р Цоневски преминава с автомобила си през спящото куче Мая, докато излиза от гараж. Животното е починало вследствие на тежките травми.
Реакцията на институциите
От Военномедицинска академия реагираха на обществения натиск и обявиха, че д-р Цоневски е отстранен от длъжност до изясняване на случая.
"Д-р Ненад Цоневски няма да упражнява служебна дейност до изясняването на случая с прегазеното куче в столичния квартал Разсадника", заявиха от лечебното заведение, цитирани от БНР.
Въпреки отстраняването, протестиращите настояват за окончателното му уволнение и отнемане на лекарските права, тъй като според тях подобна жестокост е несъвместима с хуманната професия на лекаря.
Обвинение и гаранция
Софийската районна прокуратура вече повдигна обвинение на 31-годишния лекар за престъпление по чл. 325б от Наказателния кодекс – за проявена жестокост към гръбначно животно, причинила смъртта му. Законът предвижда наказание "лишаване от свобода" от една до пет години и глоба от 1000 до 5000 лева.
Д-р Цоневски е освободен от ареста срещу парична гаранция в размер на 5000 лева. Според информация на NOVA, обвиняемият не е направил опит да се укрие и е съдействал на органите на реда, въпреки появилите се по-рано спекулации, че е напуснал страната.
След демонстрацията пред ВМА, протестът прерасна в шествие, което се насочи към Националния дворец на културата. Организаторите се заканиха, че действията им няма да спрат до получаването на ефективна присъда.























