Европа създаде специален трибунал за руската агресия срещу Украйна

0
Министри от близо 20 европейски държави се събраха в Лвов на същия ден, в който Москва отбелязва Деня на победата
Министри от близо 20 европейски държави се събраха в Лвов на същия ден, в който Москва отбелязва Деня на победата Снимка: АП / БТА / Архив

Министри от близо 20 европейски държави се събраха в Лвов на същия ден, в който Москва отбелязва Деня на победата

Европейските държави направиха решителна стъпка за търсене на справедливост за войната в Украйна, като подкрепиха създаването на специален трибунал, който да преследва президента Владимир Путин и други руски висши служители за престъпната агресия срещу съседната страна. Едновременно с това, ЕС отпусна нов пакет от 1 милиард евро за украинската отбранителна промишленост. Всичко това се случи по време на среща в град Лвов, Западна Украйна, на 9 май – същия ден, в който Русия отбелязва своя Ден на победата с традиционния военен парад в Москва.

"Този трибунал ще гарантира, че най-отговорните за агресията срещу Украйна ще бъдат изправени пред правосъдието", заяви върховният представител на ЕС по външните работи Кая Калас пред репортери след срещата.

Министри от близо 20 европейски страни дадоха политическо одобрение за създаването на трибунала и приветстваха приключването на техническата работа по установяването му. Трибуналът ще функционира в рамките на Съвета на Европа – водещата организация за защита на правата на човека на континента, създадена след края на Втората световна война.

Нов милиард за украинската отбрана

Освен подкрепата за създаването на трибунала, ръководителката на европейската дипломация Кая Калас обяви и отпускането на нов пакет от 1 милиард евро за украинската отбранителна промишленост, който идва от лихвите, генерирани от замразените в ЕС руски активи.

"Току-що отпуснахме един милиард евро за украинската отбранителна индустрия, за да може Украйна да се защитава по-добре" срещу руската инвазия, заяви Калас в рамките на посещението на голямата група европейски външни министри в Лвов.

Това не е първият случай, когато ЕС използва приходи от замразените руски активи в полза на Украйна. Още през март тази година беше отпуснат подобен транш, като част от инициатива на Г-7, която има за цел да предостави около 45 милиарда евро финансова подкрепа на Украйна до 2027 г.

Трибуналът започва работа догодина

Външни министри от така наречената "основна група", включваща най-малко 37 страни, подписаха "Споразумението от Лвов" – документ, отбелязващ приключването на работата по изготвянето на необходимите правни документи за създаване на трибунала. Очаква се той да започне работа през 2026 година.

Нидерландският министър на правосъдието Дейвид ван Уел определи създаването на трибунала като "добра стъпка", тъй като "запълва една празнина, която в момента съществува – как да преследвате лидерите за престъпна агресия срещу друга страна".

Представител на ЕС обясни, че трибуналът ще трябва да зачита имунитета на Путин и неговите служители, докато са на власт, но добави, че прокурор ще може да започне разследване и да изготвя обвинения срещу тях, докато изчаква имунитетите им да отпаднат.

Символично противопоставяне

По-рано същия ден украинският премиер Денис Шмигал отведе министрите до военно гробище в Лвов, където те отдадоха почит на загиналите украински войници през продължаващата повече от три години война. Тези кадри контрастираха с парада в Москва, където Путин и китайският президент Си Цзинпин демонстрираха единство по време на честванията на 80-годишнината от края на Втората световна война.

Европейските страни ускориха усилията си за създаване на трибунала след като президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи през февруари санкции срещу Международния наказателен съд – институция, която иначе би могла да преследва подобни престъпления.

Според украинския президент Володимир Зеленски е морален дълг на Европа да потърси отговорност от Русия за войната. "Силен трибунал за престъпната агресия може – и трябва – да накара всеки потенциален агресор да се замисли", посочи той във видеообръщение към участниците в срещата.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    1
    И така се
    роди друг такъв орган - Специалният трибунал за действията на Русия срещу Украйна, базиран на Съвета на Европа. Звучи силно, заплашително, дори помпозно. Но зад цялата тази реторика се крие една неприятна истина: освен силен звук, в този трибунал няма нищо. 45 членове плюс Украйна просто отново работят за лековерния западен човек. Но ситуацията е много по-сложна. Нека само изброим нюансите, които европейските бюрократи пропуснаха, когато се опитваха да сформират своя трибунал. Първо, президентът на Русия, докато заема поста си, има имунитет срещу действията на такива органи. Казано по-просто, Европа не може да съди Путин, дори ако събере свръхпредставителен и високопоставен орган. Между другото, руският премиер Михаил Мишустин и руският външен министър Сергей Лавров имат същия имунитет. Точка две. Съветът на Европа е орган, който няма правомощия да взема обвързващи решения. Тоест, ако той е приел нещо, това съвсем не означава, че всички европейски държави трябва да се втурнат да изпълнят това изискване. Такива органи обикновено се наричат консултативни. Но нека бъдем честниq по-често Съветът на Европа е най-обикновената дискусионна площадка и клуб по интереси. И накрая, третият факт. Той е може би най-смешният. Русия не е член на Съвета на Европа. И ако следваме буквата на европейското право, решенията, взети там, въобще не я засягат!.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Докторе, чувам гласове.
- Какви гласове?
- Като хвана чашата, единият казва "изпий я, иазий я", а другият "да не си глух"!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари