Европа гори от жега, а Южна Америка замръзва от студ
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Температурите в Буенос Айрес паднаха под нулата, докато Европа се бори с рекордни горещини
Докато Европа и Северна Америка изнемогват от горещини, хората в Южна Америка се борят с екстремно време от противоположния край на спектъра - с внезапно застудяване. Във вторник в Буенос Айрес местните жители извадиха шалове, пухени якета и вълнени шапки, а слана покри автомобилите рано сутринта, съобщава агенция Ройтерс.
Температурите в аржентинската столица паднаха под нулата, което се случва рядко дори през зимата в южното полукълбо, където сезоните са обърнати спрямо тези в северното полукълбо. "Буквално замръзвам", каза Хуан Мануел Амини, 42-годишен инженер в Буенос Айрес, който носи дебела вълнена шапка и е покрил лицето си, за да се предпази от студа.
Европа под натиска на рекордни температури
Междувременно в Европа Италия забрани работата на открито в някои райони, Франция затвори училищата и част от Айфеловата кула, а Испания потвърди най-топлия юни в своята история. Високи температури се регистрират и в северните и средните части на САЩ от края на юни насам.
Френската метеорологична служба постави 88% от административните райони под втория най-висок оранжев тревога за горещини, а в 16 департамента, включително Париж, е обявена червена тревога - най-високата в страната. Министерството на образованието съобщи, че 1350 държавни училища ще бъдат частично или напълно затворени заради екстремните условия.
Предстоящи снеговалежи в Южна Америка
По същото време в Аржентина, Чили и Уругвай се очаква застудяването да донесе снеговалежи в някои зони. Климатичните експерти подчертават, че такива драматични разлики в температурите между различните континенти стават все по-чести заради климатичните промени.
"Екстремните горещини вече не са рядкост – те се превърнаха в новата нормалност", заяви Антониу Гутериш, генералният секретар на ООН, на конференция в Севиля в понеделник.























