Емилия Милчева: Вече не става въпрос за утвърждаването на това мнозинство, а за „избелването му“

0
Първите, които започнаха да го избелват, се казваха Лорер, Кирил Петков, генерал Атанасов, допълни Нидал Алгафари
Първите, които започнаха да го избелват, се казваха Лорер, Кирил Петков, генерал Атанасов, допълни Нидал Алгафари

Първите, които започнаха да го избелват, се казваха Лорер, Кирил Петков, генерал Атанасов, допълни Нидал Алгафари

Изминаха 100 дни от управлението на редовния кабинет на Росен Желязков. За този период правителството премина през два вота на недоверие и загуби подкрепата на стабилно мнозинство в парламента. Какви са постиженията и провалите на управляващите за първите три месеца и какви тенденции се очертават в политическата ситуация?

В предаването "Тази събота" по bTV журналистът Емилия Милчева и PR експертът Нидал Алгафари направиха критичен анализ на свършеното от кабинета "Желязков".

Постиженията: европейска интеграция и спасени евросредства

"Безспорен успех на това правителство е подаването на конвергентните доклади за еврозоната. Успех е, защото продължава политика за една по-добра интеграция в ЕС", коментира Емилия Милчева.

Според нея втората положителна новина е успехът на премиера Росен Желязков да предоговори част от парите по Плана за възстановяване и устойчивост, които се смятаха за загубени. "С това за мен приключват добрите новини", категорична беше журналистката.

Нидал Алгафари от своя страна посочи като позитив факта, че е прекъснат цикълът от чести избори. "Това правителство успя да създаде една стабилност и малко по-голяма сигурност на хората. Спряха онзи цикъл, в който през три-четири месеца ходихме на избори. Ако бяхме продължили в същата посока, най-вероятно при следващи избори процентът на тези, които ще гласуват, сигурно щеше да бъде под 20%", подчерта PR експертът.

Процесът на "избелване" на политически фигури

Най-острите критики на Емилия Милчева бяха насочени към опитите за нормализиране на присъствието на определени политически фигури във властта.

"Вече не става въпрос за утвърждаването на това мнозинство, а за избелването му. Това, което наблюдаваме с омаловажаването на лицата от списъка "Магнитски", виждаме опит за избелване не просто на господин Пеевски, а и на хората от ГЕРБ, които са в този списък", коментира журналистката.

Според нея този процес на "избелване" ще доведе до това обществото да възприеме като нещо нормално присъствието на "ДПС – Ново начало" и Делян Пеевски в официалната власт.

Алгафари обаче припомни, че този процес не е нов: "Първите, които започнаха да го избелват, се казваха Лорер, Кирил Петков, генерал Атанасов. Всички по едно време говореха, че той се е променил, че е друг човек, че може да се работи с него. Доколкото си спомням, те се крепяха основно на неговите хора в Народното събрание, така че за избелване, трябва да се върнем малко по-назад".

PR експертът добави, че именно тези политически фигури "бяха тези, които направиха всичко по силите си, че Пеевски да е тази сила, която е в момента".

Двамата експерти се съгласиха, че двата вота на недоверие към кабинета "Желязков" са имали по-скоро пропаганден характер, като вторият е бил и "услужлив към управляващото мнозинство", тъй като е блокирал възможността за внасяне на други подобни вотове в рамките на определен период.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Полицаят:

– Господине, айде моля Ви, излезте от колата!

Шофьорът:

– Не мога, брат! Пиян съм! Влез ти...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари