Манол Пейков: Правителството оцелява благодарение на златния пръст на Пеевски
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 2
Депутатът от ПП-ДБ заяви, че Делян Пеевски контролира кабинета "Желязков" и държи правителството на власт
Не сме очаквали вотът на недоверие към кабинета "Желязков" да мине, но Делян Пеевски използва целия апарат на държавата - на съдебната власт и на министерствата, като той самият се хвали с това. Това заяви депутатът от "Продължаваме Промяната - Демократична България" Манол Пейков в студиото на предаването "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.
"Вие чухте последните му изказвания как всеки ден се обажда на министри. Даниел Митов вчера в "Панорама" не го отрече, което значи, че наистина е така и им казва какво да правят. Той дори не е в управлението, поне на хартия. Не е, защото реално неговият златен пръст в момента държи правителството на власт", подчерта Пейков.
Депутатът припомни, че кабинетът "Желязков" дойде на власт с гласовете на АПС, след което те се оттеглиха. Сега управлението оцелява благодарение на подкрепата на Пеевски.
"Без АПС правителството на ГЕРБ, БСП и ИТН няма достатъчно гласове в зала, за да има мнозинство. И всъщност Делян Пеевски и неговата група, която гласува абсолютно единодушно в полза на правителството, го държат на власт. В момента, в който той реши, че не му е изгодно, той ще го капичне", категоричен бе Пейков.
Демократични постижения въпреки завладените институции
Представителят на опозицията подчерта приноса на ПП-ДБ за европейската интеграция на страната, въпреки съпротивата на управляващите.
"Ние станахме част от Шенген благодарение на нашите усилия, влязохме в еврозоната, въпреки че ГЕРБ веднага след като стартираха правителството в началото на годината казаха, че не е още време. И ние бяхме тези - ПП-ДБ, и по-специално ДБ, които ги притискахме в зала всеки божи ден и накрая те промениха курса", посочи депутатът.
Според Пейков, въпреки тези постижения, България не е истинска демокрация: "Да си просто в Европа не означава, че имаш демократични институции. Институциите ни са по-завладени от всякога и всички го виждат".
Той посочи, че има само два начина държавата да бъде върната на пътя на демократичното развитие – или революция, или еволюция чрез "опитомяване" на политическата система, като подчерта, че неговата политическа сила се стреми към втория подход.
Изявлението на Манол Пейков идва след като петият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков", внесен от ПП-ДБ с подкрепата на МЕЧ и АПС, беше отхвърлен с 133 гласа "против" и 101 "за" миналата седмица.






















