Експлозия в химически завод уби работник в Унгария
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Инцидентът е възникнал при рестартиране на компресор в химическия комплекс в унгарския град Тисауйварош
Експлозия в химическия завод на унгарската петролна компания МОЛ (MOL) в град Тисауйварош отне живота на един човек, а други деветима са със сериозни изгаряния, съобщават от унгарското издание HVG. Тежкият индустриален инцидент е възникнал в петък сутринта при опит за рестартиране на ключова инсталация след дълго прекъсване на работата.
Експлозия при пускане на компресор
Според официалното съобщение на компанията, взривът е станал на територията на "МОЛ Петрокемиа" по време на възстановяване на дейността на инсталацията Olefin-1. По предварителни данни на местната служба за пожарна безопасност, инцидентът е причинен от експлозия на компресор и тръбопровод за пиролизен бензин.
Веднага след избухването на пожара местните противопожарни екипи са започнали мащабна операция. В потушаването на огъня са се включили огнеборци от Тисауйварош и Мишколц.
Давид Дойчак: "Огънят се гаси от няколко страни с водни оръдия и пяна, като успоредно с това се охлажда цялата система."
Спасителна акция с хеликоптери
Националната служба за бърза помощ е задействала протокол за масови инциденти. Говорителят на спешните медици съобщи, че към мястото са изпратени три спасителни хеликоптера и множество линейки.
Всичките деветима пострадали са с изгаряния втора степен и се намират под постоянно лекарско наблюдение. На място е изпратена и мобилна лаборатория, която да следи за евентуално замърсяване на въздуха с токсични вещества.
Властите: Няма опасност за населението
Правителството в Будапеща реагира светкавично на кризата. Кметът на града Дьорд Фюльоп заяви в социалните мрежи, че към момента не се налагат мерки за защита и евакуация на населението, тъй като инцидентът е локализиран в границите на предприятието.
Петер Мадяр: "Експлозия е възникнала в завода на МОЛ в Тисауйварош. За съжаление има един починал и множество ранени."
Заедно с ресорния енергиен министър Ищван Капитани, към мястото на трагедията пътува и главният изпълнителен директор на МОЛ Жолт Хернади. Експерти вече са започнали пълно разследване на точните причини, довели до фаталната експлозия.























