Експертиза: Поне три оръжия са стреляли по време на митинга в Пенсилвания
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 6

Тези данни са ключови за разследването
Според вече изготвена съдебна експертиза, по време на митинга на Доналд Тръмп в град Бътлър, щата Пенсилвания, са използвани най-малко три различни оръжия. В резултат на нападението, бившият президент републиканец беше ранен, съобщи Си Ен Ен.
Вчера ФБР съобщи, че неутрализираният стрелец е действал сам. Първоначалният анализ на разследващите органи се потвърждава от експертите, които са успели да идентифицират специфичните оръжия, използвани по време на инцидента.
Според аудиоекспертизата, извършена от Кейтлин Григорас и Кол Уайткотън, първите три изстрела са били свързани с първото оръжие. Следващите пет изстрела са дошли от второ оръжие, а последният "акустичен импулс" е бил издаден от трето оръжие. Кейтлин Григорас е директор на Националния център за медийна криминалистика към Колорадския университет в Денвър, а Кол Уайткотън е старши изследовател в същата институция.
Вещото лице Робърт Мехър също така потвърди, че стрелецът е бил на около 360-393 фута (110-120 метра) от подиума. Тези изводи съвпадат с анализа на телевизионния канал, според който стрелецът е бил на покрив на разстояние между 393-492 фута (120-150 метра) от подиума, когато е стреляно.
Мехър, който преподава аудио-криминалистика в щатския университет в Монтана, обясни пред Си Ен Ен, че изстрелите издават типичния звук, при който свръхзвуков куршум минава покрай микрофон, достигайки преди "достигането на съответния звук от дулото". Времето между регистрирането на двата звука поставя стрелеца на 110-120 метра от микрофона.
Взето е под внимание, че куршумът срещу Тръмп се е движил със средна скорост от около 800 до 1000 метра в секунда. Тези данни са ключови за разследването, тъй като позволяват по-точно определяне на позицията на стрелеца и използваните оръжия.






















