Екипи от Русе и Пловдив се включват в борбата с водната криза в Плевен
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 0

Специалисти ще работят по намаляване на течовете и кражбите на вода в града
Екипи на водоснабдителните дружества в Пловдив и Русе се включват в работата за справяне с водната криза в Плевен. Те ще подкрепят местното ВиК дружество с конкретни идеи, действия и човешки капитал, съобщиха днес от "Български ВиК холдинг" ЕАД.
Специалистите съвместно набелязват приоритетни мерки и изготвят график за стартиране на необходимите дейности за възстановяване на водоснабдяването в Плевен. Екипите се обединиха около необходимостта от започване на дейности по обследване със специализирана техника в индустриални зони на града, където има водопроводи с големи диаметри.
Борба с кражбите на вода
Специалистите от Русе и Пловдив ще оказват методическа подкрепа и при мерки срещу кражбите на вода и опитите за манипулиране на водомерните устройства. При всеки установен случай на нерегламентирано ползване на вода се ще се действа безкомпромисно, подчертават от ВиК холдинга.
"Предстои изготвяне на карта с набелязаните участъци и стартиране на работните процеси," съобщават от дружеството. По време на дейностите екипите ще работят и по обследване за инфилтрация на канализационните шахти в града.
Мобилизирани специалисти от цялата страна
Мярката е част от по-широк план за справяне с кризата, при който министър Иван Иванов разпореди служители от различни ВиК структури да бъдат изпратени на терен в Плевен. Според министъра основният проблем в града са огромните загуби по амортизираната водопроводна мрежа, които достигат до 80 процента.
Плевен остава на строг воден режим от началото на август, като водата се подава само по няколко часа сутрин и вечер. Кризата принуди хиляди жители на града да излязат на масови протести с искания за незабавно решаване на проблема.























