ЕК наказва България заради отстъпката от 0,25 лева за литър гориво
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 8

Определената отстъпка за гориво от 0,25 лева за литър противоречи на разпоредбите за вътрешния пазар в ЕС
Европейската комисия призовава България да приведе схемата си за обезщетяване на потребителите на горива в съответствие с правилата за свободно движение и принципа на недискриминация. Срещу нашата страна се открива наказателна процедура за въвеждането на мерки, които противоречат на разпоредбите за вътрешния пазар в ЕС, съобщи БТА.
"България въведе схема за обезщетенията, с които се намалява крайната цена на горивата, само за собствениците на превозни средства, регистрирани в страната. Схемата предвиждаше ползвателите на превозни средства, мотоциклети и мотори, регистрирани в България, да имат право на по-ниски цени на горивата. Компенсацията водеше до намаляване на цената на горивото с 0,25 лв. за литър. Намалението не важи за автомобили, които не са регистрирани в България. Следователно тази мярка е силно дискриминационна и несъразмерна", пише в съобщението на ЕК.
"ЕК изисква от българските власти да спазват принципите за свободно движение на стоки и хора и за недискриминация спрямо гражданите на ЕС. Осигуряването на правилното действие на единния пазар е от особено значение и основно средство за преодоляване на разрушителните икономически ефекти от руското нахлуване в Украйна", се допълва в съобщението.
България разполага с два месеца, за да отговори на опасенията, изразени от ЕК, а в противен случай комисията допълва, че може да продължи с наказателната процедура.






















