Доц. д-р Лалка Рангелова: Житният режим не е за отслабване
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Тази година житният режим започва на 1 февруари.
Утре хиляди последователи на Петър Дънов ще започнат най-строгия етап от режима – 10 дни, в които менюто включва жито, ябълки, орехи, мед. Спазването на определен хранителен режим обаче не е за всеки.
„Трябва да съобразяваме храните и храненето към човека, а не обратното – човека към определена комбинация храни“, споделя пред FN доц. д-р Лалка Рангелова, дм Отдел „Храни и хранене“ към Национален център по обществено здраве и анализи.
– За кои хора житният режим е противопоказен?
– Класически прилаганият житен режим по своята същност е алтернативно редуцирано хранене, характеризиращо се с ограничен внос на енергия и хранителни вещества. Продължителността е различна, като най-дългия период от време е 30 дни. Това което се разрешава по време на 10 –те дни строг житен пост е 100 г жито, 3 супени лъжици мед, 3 ябълки и 9 ореха. Така изброените продукти съдържат предимно въглехидрати, които са с най-голям дял при изграждането на нашето меню. Тъй като при изгарянето на 1 грам въглехидрат се отделят 4 ккал енергия, то този режим в никакъв случай не е нискоенергиен, което го прави неприемлив по отношение на загубата на тегло.
И както много точно д-р Моминска споменава пред 24 часа, енергийното съдържание на една такава диета е 1700 ккал/ден, и като имаме предвид, че основната обмяна на веществата за жени е средно 1200 ккал/ден, а за мъже е средно 1500 ккал/ден (това е енергията която е необходима на тялото всъстояние на покой), то с този режим спокойно ще си докараме само дефицити и сериозен стрес за организма.
Режимът не включва пълноценни белтъци, а всички знаем че те са градивните елементи на клетките, което го прави изключително небалансиран по отношение на вноса на белтъци.
Поради ниския прием на плодове и пълната липса на зеленчуци режимът е беден на едни други ценни хранителни вещества – витамини и минерали. Ето защо, така описаният непълноценен режим е изключително опасен за растящия организъм –децата от всички възрасти, бременни и кърмещи жени, болни от остри заболявания и болни с хронични заболявания като диабет, стомашно-чревни заболявания и др.
– Какви са ползите от режима и съчетаването на жито, мед и ябълки?
– Клиничната диететика се развива с все по-бързи темпове и днес ние знаем, че храненето е един от водещите рискови фактори, които определят нашето здраве и работоспособност. Подходящото здравословно и балансирано хранене може да доведе до отлагане във времето и дори да предотврати появата на генетични болести, към които има предположение.
При съставянето на лечебни диети, днес се отчитат много фактори, като биохимичните закономерности в усвояването на хранителните вещества при здравия човек и респективно отклоненията в тези закономерности при болния човек. Все по-често в клиничната диететика говорим за индивидуализиран хранителен режим, създаден за конкретен човек или съобразяваме храните и храненето към човека, а не обратното човека към определена комбинация храни като мед, ябълки и жито.
– Как човек трябва да излезе от този режим, за да бъде преходът към нормалното хранене плавен и безопасен за организма?
– За науката хранене и диететика не са чужди т.н. „контрастни дни“, които се прилагат на фона на индивидуален диетичен режим. Това се кратки времеви периоди в които се консумират храни с определен състав.
Постепенното включване на количествено и качествено различни хранителни режими води до промени в интензитета на обменните процеси с положителна реакция за целия организъм. Такива дни с успех се прилагат при много заболявания, но те се предписват и контролират от лекар с познания по хранене и диететика и се осъществяват с активното съдействие на пациента.
От еволюционна гледна точка човешкият организъм не толерира стреса свързан с дефицити и липса на храна, на това той реагира както и при свръхприем на храни – складира запаси.
– В този период на годината и предвид пандемията кои са най-подходящите начини за изчистване на организима след свръххраненето по празниците?
– Празниците, дори и в период на пандемия са времето, което прекарваме с близките си и което обичайно е свързано с прием на много храни и напитки. Празниците не би трябвало да са свързани с драстична промяна в нашия модел на хранене т.е. храненето ни трябва да остане здравословно и балансирано.
Здравословно е разнообразното хранене, с ежедневно включени храни от всички основни групи, а не предимно от групата на месото и групата на захарните и сладкарски изделия, поляти обилно с алкохол.
Не бива да забравяме, че някой от традиционните ни храни са богати на сол, като бяло саламурено сирене, туршии, осолена сланина и др. поради което трябва да се консумират внимателно от лица с риск за хипертония, бъбречни и сърдечно съдови заболявания. С алкохолът не трябва да се прекалява по всяко време, както и да не се смесват различни видове от него.
Първото нещо което трябва да направим е да се върнем към обичайния си режим на хранене. Второ да нормализираме порциите си, а ако сме вдигнали теглото си да ги намалим с 1/3 част. Много е важно храните, които консумираме да са от проверени източници с високо качество. Да наблегнем на готвените храни и да сведем до 1 път седмично захарните и сладкарските изделия.
Добър вариант на редуцирано хранене са т.н. разтоварващи дни.
Те се характеризират с прием само на плодове, на плодове и зеленчуци, на плодове и мляко и други варианти препоръчани от диетолог.
Плодово-млечен ден: средно 1 кг плодове на ден се приемат на 3-5 равни порции (5 х 200г) + 1 чаена чаша кисело мляко. Между храненията се пият достатъчно течности – над 2 литра на ден под формата на вода или билков чай.
Прилагането на един разтоварващ ден седмично е свързано с благоприятен ефект, защото алкализира организма и подпомага елиминирането на токсичните вещества и метаболити.
Утре очаквайте втората част от интервюто с доц. д-р Лалка Рангелова, в което дава ценни съвети за здравословно хранене по време на боледуване и как да си набавяме чрез храната нужните витамини за подсилване на организма.
Пенчо Милков предлага създаването на награда "Знак за...
Културистът от шадравана се оказа брат на Мис България
Иван Пенков: Трябва да се вярва на изтеклия запис
Иван има нужда от нашата подкрепа
Пенчо Милков предлага създаването на награда "Знак за...