„Дилъри на знание" предлагат отговори на матурите срещу 500 лева
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

ГДБОП: Става дума за измамна схема, а не за теч на информация от МОН
Стотици „дилъри на знание" отново предлагат предварително отговорите на матурите в социалните мрежи, показа разследване на NOVA. Традиционно, седмици преди изпитите, хиляди оферти заливат групите на дванадесетокласниците. В стремежа си да проверят достоверността на тези предложения, екип на телевизията се внедри в схемата.
Тази година методите за измама са претърпели значителна еволюция - комуникацията се води изключително в затворени групи и Телеграм канали, без телефонни разговори, за да не остават следи. Разчита се на препоръки от „доволни клиенти" и дискретни парични преводи чрез трудно проследими приложения.
"Разбираме колко е важно отличното представяне на матурите и сме тук да помогнем. Предлагаме проверени отговори. Медиите се опитват да подронят репутацията ни, за да възпрепятстват разпространението на нашите отговори", гласи една от офертите, с която се сблъскаха журналистите.
Цените варират между 250 и 500 лева, като някои „дилъри" предлагат и отстъпки при поръчка на повече от един предмет. Потенциалните клиенти получават строги инструкции: "Молим всички клиенти за пълна секретност и сериозност, за да няма проблеми както за вас, така и за нас".
Проверката на схемата
Журналистите на NOVA се свързаха с три различни профила, използвайки подставени лица. Първият се представи като Ивайло Йорданов, предлагащ отговори за 100 точки на цена от 250 лева. Той твърди, че може да осигури решения за изпитите след 7, 10 и 12 клас, като обеща доставката 2-3 часа преди изпита.
При втория профил цената скочи значително - 500 лева за една матура, с различен начин на плащане чрез онлайн банкиране. Самоуверено заявиха: "При нас цените са такива, защото получавате качество", с обещание за незабавно получаване на отговорите след превеждане на парите.
При третия опит не се стигна дори до привидна сделка – съобщенията бяха изтрити минути след комуникацията.
Реакцията на институциите
Директорът на отдел "Киберпрестъпност" в ГДБОП, комисар Владимир Димитров, категорично определи тези дейности като измама: "Става въпрос за измамници. Те разчитат на хора, които са отчаяни и имат нужда от помощ във връзка с матурите. Мамят ги с няколкостотин лева, уж да им изпратят отговорите, но всичко това е измама".
Спецекипите вече работят по няколко подадени сигнала, като комисар Димитров обясни, че изборът на Телеграм не е случаен: "Огромна част от групите изчезват. Те се създават в приложения за криптирана комуникация предвид високата степен на анонимност".
Министерството на образованието, от своя страна, категорично отхвърля възможността за изтичане на информация. Заместник-министър Емилия Лазарова увери: "Никога не е имало и няма как да има теч на информация. Мерките, които министерството взима, наистина са сериозни. До изпитните варианти имат достъп в определена зала само строго регламентирани лица. Това са двама души".
Правни последствия
Въпреки очевидната измама, много от тези случаи остават нераследвани поради трудността да се проследят извършителите и нежеланието на жертвите да признаят, че са се опитвали да заобиколят системата.
"По нашето законодателство това е компютърно престъпление и за него се предвиждат от една до шест години затвор", предупреди комисар Димитров. Въпреки това, подобни измами остават често неразкрити заради предпазливостта на измамниците и срама на тези, които са се опитали да измамят системата.