Държавата наля нови 4,5 милиона евро в оградата с Турция

0
Отнеха 18 имота от "Гранична полиция" край Свиленград
Отнеха 18 имота от "Гранична полиция" край Свиленград Снимка: Елена Йончева / Архив

Отнеха 18 имота от "Гранична полиция" край Свиленград

Служебният кабинет отпусна 4,5 милиона евро на Министерството на вътрешните работи за извършване на спешни ремонти по преградното съоръжение на българо-турската граница. Това стана ясно от публикуваните решения след днешното заседание на Министерския съвет.

Милиони за възстановяване

Одобрените средства ще послужат за неотложни ремонтно-възстановителни дейности както по самата телена ограда, така и по прилежащия към нея черен път. Съоръжението, което трябваше да спира мигрантския поток, системно се нуждае от финансови инжекции заради компрометирани участъци и лоши метеорологични условия, които периодично рушат инфраструктурата.

Държавата си прибира земите

С друго свое решение правителството отне 18 поземлени имота от МВР и ги прехвърли към Държавния поземлен фонд. Терените са публична държавна собственост и се намират в община Свиленград. Досега те бяха предоставени на Главна дирекция "Гранична полиция", но институцията вече е декларирала, че те са с отпаднала необходимост и на практика не се използват за контрол и охрана на браздата.

Технологичен дефицит

Осигуряването на милионите идва на фона на хроничните проблеми с охраната на границата. Според официалните данни, над 99% от общия миграционен натиск към страната традиционно е концентриран именно по сухопътната ни линия с Турция. Въпреки намаляващия брой на опитите за нелегално проникване през последните две години, експерти по сигурността многократно предупреждават, че физическите прегради не са достатъчни. По думите на бившия вътрешен министър Цветлин Йовчев, външните граници на Европейския съюз се нуждаят от цялостно технологично обновление и системи със сензори, а не просто от патрули и тел, която лесно се преодолява със стълби.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Докторът:

– Имаш вода в коляното, камъни в жлъчката, пясък в бъбреците...!

– Докторе, остана и разрешително за строеж да ми дадеш!

Нови коментари