Чуждестранни студенти се потопиха в българските великденски традиции
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Подаръци, козунаци и танци превърнаха библиотеката в истински културен център
В деня преди Великден, читалнята на Университетската библиотека в Русенския университет "Ангел Кънчев" се превърна в пъстро културно средище, събрало студенти от Бангладеш, Казахстан, Йордания, Кипър, Молдова, Пакистан, Сирия, Турция и Украйна. Специалното събитие, проведено на 16 април 2025 година, бе посветено на светлия християнски празник и демонстрира, че образованието може да преминава отвъд учебниците и да създава истински културни мостове.
Сред официалните гости на събитието бяха ректорът на университета доц. д-р Десислава Атанасова, акад. Христо Белоев – почетен ректор и председател на Общото събрание, заместник-ректорите проф. д-р Теодор Илиев, проф. д-р Генчо Попов, доц. д-р инж. Галина Иванова, както и главният секретар доц. д-р Таня Грозева. Специални гости бяха и учениците от фолклорния танцов клуб "Елбетица" към СУЕЕ "Св. Константин-Кирил Философ" - Русе.
В своето приветствено слово ректорът доц. д-р Десислава Атанасова подчерта значимостта на културния диалог: "Чуждестранните студенти са неизменна част от нашата академична среда. Днес показваме, че Русенският университет не само обучава, но и обединява – чрез традиции, празници и човешки ценности. Празници като Великден ни напомнят, че въпреки различията във вяра, език и обичаи, можем да се съберем и празнуваме заедно. Това е силата на културния диалог и истинското богатство на университета ни."
Акад. Христо Белоев също не пропусна да приветства участниците с топли думи: "За нас е чест да посрещнем толкова млади хора от различни краища на света, които избраха Русенския университет. Вие, нашите чуждестранни студенти, сте част от семейството на Русенския университет. Празници като Великден ни напомнят, че истинското богатство не е само в знанието, а в споделянето – на традиции, на радост и на човешка топлина. Нека занесете в сърцата си частица от българската култура и топлота."
Традиции и споделена радост
В рамките на Великденската работилница, младежите от чужбина имаха възможност не само да научат за българските традиции, свързани с Възкресение Христово, но и сами да се включат в тях. С ентусиазъм и творчески подход, студентите изработиха празнични подаръци за ръководството на университета и за учениците от езиковата гимназия – жест, който превърна теорията в практика и създаде осезаема връзка между различните култури.
Особен акцент на събитието беше богатата трапеза с традиционни великденски храни – ароматни козунаци и разнообразни сладкиши, които пресъздадоха автентичната атмосфера на българския празник. Това не беше просто хранене, а културно потапяне, което позволи на чуждестранните студенти да "вкусят" от българските традиции в най-буквалния смисъл.
Кулминацията на събитието дойде с истински урок по българска народна култура, когато чуждестранните студенти, вдъхновени от ритмите на нашата фолклорна музика, се хванаха на хоро заедно с танцьорите от "Елбетица". Сцената беше повече от танц – тя се превърна в жив символ на междукултурно разбирателство и радост от общуването, доказвайки, че езикът на изкуството и традициите може да преодолява всякакви бариери.
Великденската работилница в Русенския университет "Ангел Кънчев" постигна много повече от простото запознаване с един български обичай. Събитието създаде пространство за нови приятелства, културно обогатяване и истински споделени преживявания – поредна илюстрация на университетското мото "заедно в различията", което придобива особено значение в съвременния глобализиран свят, където разбирането и уважението към различните култури е ключът към хармонично съвместно съществуване.