Брюксел ускорява преговорите за еврочленство на Черна гора
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0

Подгорица затваря ключови преговорни глави до декември
Европейският съюз задейства ускорен план за интеграцията на Черна гора след спешни консултации в Брюксел, като целта е страната да приключи преговорите по всички оставащи глави до края на 2026 година, съобщават от БГНЕС, позовавайки се на черногорския вестник „Победа“.
Според високопоставени източници от Европейската комисия, цитирани в местната преса, първият проект на Договора за присъединяване се очаква да бъде готов до края на септември. Планът е активиран след разговори между посланиците на пет ключови държави членки. Основният мотив за бързите действия са опасенията от засилващо се хибридно влияние в Западните Балкани, включително от страна на съседна Сърбия.
В координацията на този процес пряко ще участват кабинетът на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и настоящото ирландско председателство на Съвета на ЕС. От Брюксел подчертават, че ускоряването на процедурите няма да доведе до компромис или отслабване на критериите за членство, а представлява по-силна политическа и техническа подкрепа за държавата. Предвижда се и по-активен ангажимент от страна на съюза за разрешаване на отворените двустранни въпроси между Черна гора и Хърватия.
Финален етап на трудните реформи
В същото време Черна гора отчита сериозен напредък в най-сложните сектори от преговорния процес. Изданието „Виести“ информира, че работата по ключовите глави 23, касаеща съдебната власт и основните права, както и глава 24 за правосъдието, свободата и сигурността, е във финален етап. Представители на експертните групи отчитат, че над 90% от задълженията в сферата на сигурността вече са изпълнени.
Очакванията са на следващата Междуправителствена конференция временно да бъдат затворени още четири или пет преговорни глави. Стратегическата цел на черногорските власти е до декември да приключи изцяло работата не само по глави 23 и 24, но и по глава 27, която обхваща околната среда.
Без преходни периоди към пълноправно членство
Управляващите в Подгорица категорично не планират да искат преходни периоди за прилагането на отделни европейски политики. Те остават напълно фокусирани върху обявената си национална цел – Черна гора да стане пълноправен член на Европейския съюз през 2028 година.
Допълнителен тласък и международен контекст към процеса на разширяване на съюза може да даде и насроченият за 29 август референдум в Исландия, на който ще се гласува евентуално възобновяване на замразените преговори за исландско членство в ЕС.




















