Без състезатели от Русия и на следващите олимпийски игри

2
Решението е взето на конгрес в Кортина д'Ампецо въпреки възможността за неутрален статут
Решението е взето на конгрес в Кортина д'Ампецо въпреки възможността за неутрален статут Снимка: Асен Игнатов / Архив

Решението е взето на конгрес в Кортина д'Ампецо въпреки възможността за неутрален статут

Международната федерация по бобслей и скелетон окончателно забрани на руските спортисти да участват в квалификациите за Зимните олимпийски игри през 2026 година в Милано и Кортина д'Ампецо. Решението беше взето на конгрес на федерацията в италианския град, който ще бъде домакин на състезанията по плъзгащи спортове.

"След обширни дискусии конгресът реши с тайно гласуване да не позволи участието на руски спортисти като неутрални спортисти в събитията на IBSF", съобщи федерацията в официално изявление. Ограниченията срещу руските представители бяха въведени през 2022 година като отговор на инвазията в Украйна и продължават да се прилагат за неопределен период от време.

Подобни решения в други спортове

Международният олимпийски комитет препоръча през 2023 година на федерациите да запазят ограниченията и да не допускат руснаци и беларуси до състезания дори при неутрален статут. Преди решението за бобслея и скелетона, Международната федерация по санки също взе подобно решение през юни тази година.

"Намираме се в Кортина д'Ампецо, където само след няколко месеца ще започнат олимпийските игри", заяви украинският състезател по скелетон Владислав Хераскевич. "Днес тук приключи конгресът на Международната федерация по бобслей и скелетон. На този конгрес беше взето решение да не се допускат руски спортисти до международни състезания през сезон 2025/26 година, дори и при неутрален статут."

Резултати от гласуването

Според президента на Руската федерация по бобслей Анатолий Пегов, гласуването е било тайно, като девет делегати са гласували в полза на руските спортисти, шест са се въздържали, а 36 са били против допускането им до състезания.

"Много съм благодарен на моите колеги за това, че взеха справедливо и балансирано решение", добави Хераскевич. "Гласуването беше със значителна разлика. Ясно мнозинство гласува, че руските атлети не трябва да бъдат допускани."

Руските спортисти вече са изключени и от турнирите по хокей на олимпиадата, където ще бъдат заменени от Франция в мъжките и женските състезания. Зимните олимпийски игри в Милано и Кортина д'Ампецо ще се проведат от 6 до 22 февруари 2026 година.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Иванчо, как да разделим 4 картофа на 6 човека?

- Госпожо, направете пюре, и не ме занимавайте с глупости!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари