Белези, че ягодите имат твърде много нитрати
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 4

Съвети за правилно измиване и съхранение на плодовете
Сезонът на ягодите е в разгара си, но дали тези примамливи и ароматни плодове са напълно безопасни за консумация? С настъпването на топлите дни на пазара се появяват все повече ягоди, но в началото на сезона много потребители изразяват основателни притеснения относно съдържанието на нитрати и пестициди в тях.
"Количеството нитрати е характерен риск за началото на сезона. Това са плодове и зеленчуци, които са отглеждани оранжерийно и поради недостига на слънце и светлина, за да се развиват, трябва да се стимулират", обясни пред NOVA Богомил Николов, изпълнителен директор на Асоциация „Активни потребители".
Нитратите представляват химични съединения, които растенията естествено усвояват от почвата. Когато обаче се използват в прекомерни количества като торове, те могат да се натрупат в плодовете. В България съществуват допустими норми за съдържание на нитрати, които се контролират от държавата.
Как да разпознаем ягоди с високо съдържание на нитрати
Макар че на пръв поглед трудно се определя дали ягодата съдържа нитрати, има няколко визуални и вкусови признака, на които специалистите препоръчват да обърнем внимание:
- Размер и външен вид: Ягодите не трябва да са твърде големи и с лъскава кора. Това често е сигнал за ускорено растежно третиране.
- Аромат: Силният и типичен ягодов аромат е признак за качествен плод. Слабата миризма или липсата на аромат може да е индикация за високо съдържание на нитрати.
- Вкус: Воднистият вкус е предупредителен знак.
- Цвят: Неравномерен цвят, както и бели или зелени участъци около дръжката, са сигнал за внимание.
Препоръки за безопасна консумация
Експертите съветват:
- Избирайте сезонна продукция - ягоди, узрели естествено през май и юни, обикновено съдържат по-малко остатъчни вещества от тези, предлагани извън сезона.
- Купувайте от местни производители - така наречените "домашни" ягоди, предлагани на фермерски пазари, често са по-малко третирани.
- Измивайте обилно преди консумация - накисването в студена вода със сода бикарбонат (1 чаена лъжичка на литър) за 10-15 минути може да помогне за премахване на част от замърсителите по повърхността.
- Обърнете внимание на био сертификати - биологично сертифицираните ягоди обикновено са подложени на по-строг контрол.
Дори вкусът да е добър, това не означава автоматично, че плодът е напълно безопасен. Най-важното при ягодите е да се измиват обилно, тъй като се отглеждат близо до земята.
Въпреки всички рискове, ягодите остават един от най-полезните и обичани плодове. С малко внимание и информиран избор можем да се радваме на вкуса на лятото без притеснения за здравето.
Докладвай този коментар за нередност
×И КО СТАНА: С другия ФЪ 16! Да не е паднал на жълтите плочки пред КОЗЯКА?
Докладвай този коментар за нередност
×На БГ котарака, : Като го погладиш, почва да ти мърка! Пресен Софийски случай от 44- та година! Висококо" качество" на НИСКИ цени? Че те в ЛИДЛ Англия са ДВА пъти но НИСКИ! Блазе им на оядилите се СВИНИ В СОФИЙСКО!
Докладвай този коментар за нередност
×Alèx: Абсолютна НУЛА в КОЧИТИВОСТАН! Нито сладост, НИЩО! Сладките ягоди не са толкова ЕДРИ! Освен това цитро сите от ЮАР изобщо не стават! Работ ил съм в компания в Ашфорд и знам!
Докладвай този коментар за нередност
×фена на Путин: До една ягодите на родния пазар са със опасните признаци за нитрати. Ама до една. Нормалната неедра супер ароматна и сладка ягода почти не съществува извън собствения двор.