Георги Колевичин оцеля след инфарктно слизане от Макалу

0
Разложчанинът продължава мисията си към четиринадесетте хималайски гиганта
Разложчанинът продължава мисията си към четиринадесетте хималайски гиганта

Разложчанинът продължава мисията си към четиринадесетте хималайски гиганта

35-годишният разложки алпинист Георги Колевичин изкачи успешно връх Макалу в Хималаите на 9 май 2026 година. Българинът стъпи на петия най-висок връх в света, извисяващ се на 8 485 метра, след продължителна аклиматизация и екстремни метеорологични условия в зоната на смъртта, съобщават от NOVA.

Драматично слизане над 8 400 метра

Експедицията на Колевичин стартира в средата на април с пристигането му в Непал и последвал седемдневен преход до базовия лагер. Според алпиниста същинското изпитание е започнало едва при финалното спускане от покрива на света.

„Най-опасната част беше слизането от върха. На около 8 400 метра времето започна да се разваля и това беше много критичен момент“, споделя българинът.

Въпреки крайното физическо и психическо натоварване, породено от липсата на кислород, той е успял да преодолее кризисната ситуация и да се завърне невредим.

Проектът за всички осемхилядници

Покоряването на Макалу е част от мащабния личен проект на Колевичин, озаглавен „14 мечти“, чиято крайна цел е стъпването на всички четиринадесет върха над 8 000 метра на планетата. Това е вторият подобен успех за него след изкачването на Манаслу през миналата година. Разложчанинът е категоричен, че новият маршрут е изисквал много повече технически умения.

„Макалу е много по-техничен връх от Манаслу, но за радост всичко мина успешно. Най-важното е, че съм жив и здрав“, допълва Колевичин.

Личната цена на успеха

Изкачването на подобни височини изисква не само безупречна физическа подготовка, но и огромна воля за успех от първия опит. Българинът разкрива, че суровите условия, постоянният риск и изолацията променят светогледа на височинните катерачи.

„След такива експедиции човек започва да цени живота повече. Самотата там те кара да се замислиш за най-близките си хора“, признава алпинистът.

Въпреки огромното изтощение, Георги Колевичин вече насочва поглед към следващата си хималайска цел, която отново ще бъде върх с височина над осем километра.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Кандидат за общ работник

Шефът:

– Какви претенции имате?

Кандидатът:

– 3000 лв. заплата и 40 дена отпуск.

– Ще ви дам 10 000 лв, секретарка и автомобил.

– Вие се шегувате!?

– Вие пръв започнахте!

Нови коментари