​Българи избират летището в Скопие заради липса на директни полети до София

1
Нова магистрала в Северна Македония и ниски цени пренасочват трафика на студенти и работници
Нова магистрала в Северна Македония и ниски цени пренасочват трафика на студенти и работници Снимка: Асен Игнатов / Архив

Нова магистрала в Северна Македония и ниски цени пренасочват трафика на студенти и работници

Летището в Скопие се утвърждава като предпочитана транспортна алтернатива за българите от Югозападна България, измествайки столичното летище в София. Ниските цени на билетите и новата пътна инфраструктура в Северна Македония привличат все повече сънародници, които работят или учат в Европа, съобщиха служители на ГКПП – Гюешево, цитирани от БНР.

По-бързо и по-евтино

Основният мотив за промяната в маршрута е икономически. Студентите и работещите в чужбина отчитат значително по-ниски разходи при пътуване през Скопие. Освен цената, фактор се оказва и времето. След като Северна Македония изгради 40-километровия високоскоростен път от Крива паланка до Куманово, достъпът от границата до летището в Скопие е значително ускорен.

"Разстоянието Скопие – Кюстендил, което е около 130 километра, вече се взима за около 40-50 минути по-бързо," коментират граничните служители.

Това съкращаване на времето, комбинирано с избягването на тежкия трафик и задръстванията в София, прави македонския маршрут по-атрактивен за живеещите в Кюстендил и региона. Роднините на пътуващите ги посрещат директно в македонската столица и ги транспортират обратно през ГКПП – Гюешево.

Липсващи връзки със София

Тревожен сигнал за българската авиация е фактът, че част от пътниците са принудени да избират Скопие не само заради цената, а поради липса на алтернатива. Според информация от граничния пункт, студенти от Германия и работещи в Норвегия кацат в Скопие, защото от техните локации липсват директни полети до София.

"За някои това е единствената възможност, след като нямат полет до София," уточнява служител на пункта.

Тенденцията, която се наблюдаваше засилено по време на коледните и новогодишните празници, продължава и в началото на годината, очертавайки устойчива промяна в транспортните навици на българите от региона.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

– Скъпи, вече е новата година, требва да разчистим и да са избавим от старите боклуци!

– Оуу... Я нема да ода никъде!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари