БАБХ въведе нови ограничения заради 50 огнища на шарка в Пловдивско

0

Засилени мерки за биосигурност и ограничения за външни лица

Епизоотичната обстановка в Пловдивска област остава усложнена заради заболяването шарка по дребните преживни животни. Броят на констатираните огнища достигна 54, а засегнатите животни са около 3000. Най-тежко засегнати остават общините Марица и Раковски.

В отговор на развиващата се ситуация, Българската агенция по безопасност на храните прие допълнителни мерки за ограничаване разпространението на заболяването. "С писмо на изпълнителния директор на БАБХ, считано от 21 юли 2025 година, се въвеждат допълнителни ограничения, свързани с достъпа до животновъдни обекти", съобщиха от пресцентъра на Агенцията.

Нови ограничения за достъп

Временно се прекратяват посещенията от служители на Държавен фонд "Земеделие", Общински служби "Земеделие" и други контролни органи в животновъдните обекти. Преустановяват се и посещенията на регистрирани ветеринарни лекари със сключени договори за обслужване.

Достъп до обектите се допуска само при подаден сигнал или при информация за влошено здравословно състояние на животни. Спира се и пробовземането на сурово мляко от стопанствата.

Засилени мерки за биосигурност

В сила остават въведените ограничения, включително забраната за паша, транспортиране и търговия с дребни преживни животни на територията на Пловдивска област. Извършва се засилена дезинфекция във фермите и на влизащите и излизащите транспортни средства.

Животновъдите трябва да ограничат достъпа на външни лица до обектите, които не са пряко ангажирани с дейността им. Подчертава се необходимостта от стриктно спазване на мерките за биосигурност във всички животновъдни обекти.

Методи за обезвреждане

Като част от мерките при епизоотични ситуации се използват два основни метода за обезвреждане на животни – загробване на одобрени терени и инсинерация. В началния етап беше използван първият подход, а впоследствие, с цел оптимизиране на процеса, беше преминато към инсинерация.

"Навременният обмен на информация е от решаващо значение за опазване здравето на животните и устойчивото развитие на сектора", отбелязват от БАБХ. При съмнение за заболяване или нерегламентирано движение на животни, компетентните органи следва да бъдат незабавно уведомявани.

Сигнали се приемат денонощно на телефон 0700 122 99.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Говорят си двама студенти след изпит:

- Колко изкара?

- Тройка.

- Е, нали за шестица се готвеше?

- Абе, в последният момент си викам я аз да изкарам тройка, пък с останалите пари да си купя пиене...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари