Арестуваните полицаи в Русе работели с жестове и мимики, не пипали парите

14
Прокурорите разкриха как са работели русенските полицаи
Прокурорите разкриха как са работели русенските полицаи

Прокурорите разкриха как са работели русенските полицаи

Двамата служители от пътната полиция в Русе, задържани за системно взимане на подкупи, са работели с изключително висока степен на конспиративност. Това разкриха днес на пресконференция говорителят на Окръжна прокуратураРусе Мирослав Маринов и наблюдаващият прокурор по делото Радослав Градев, съобщи БТА.

"В много случаите не говорят. Използват се жестове, мимики при начина на подаване на банкнотите. При начина на вземане на паричните средства, те обикновено дори не се пипат", обясни Радослав Градев начина им на действие.

Според прокурорите, парите са се поставяли в сгънати документи, застраховки, зелени карти или други подобни места, за да не се открие пряка връзка между полицаите и подкупите.

Усложнена престъпност

"Действително се касае за една усложнена престъпност. За да успеем да докажем това престъпление с такава висока степен на конспиративност, на нас ни изискваше много време, много сили и много енергия", каза още Градев.

Разследването е продължило повече от половин година в съвместна работа с Дирекция "Вътрешна сигурност" на МВР. До момента са документирани четири случая, като се работи по още поне пет.

Засегнати чужди граждани

При два от случаите са засегнати румънски граждани, а при друг - гражданин на Северна Македония. "Те не са санкционирали лица, които пряко са застрашавали останалите участници в движението", отбеляза Мирослав Маринов за пострадалите шофьори.

Обвинението все още има работен характер, тъй като част от хората, от които са вземани пари, са чужди граждани.

Профили на обвиняемите

Единият от задържаните е служител на пътната полиция от около 10 години и е стигнал до командир на отделение. Другият има общ стаж от около 20 години с прекъсване от няколко години след 2015 година, когато е напуснал системата на МВР.

"Официално в кадровите им справки изобилстват данни за получени награди. Почти липсват данни за извършени от тях нарушения. Не са наказвани официално", разкри Маринов.

Луксозен начин на живот

Има данни, че двамата са разполагали с по няколко автомобила в семействата си, които са обновявали периодично. Единият от обвиняемите е пътувал многократно и до екзотични дестинации като Малдивите и Дубай.

В процес на изясняване е дали произходът на тези средства има връзка с престъпленията, за които са задържани.

"Само по себе си всяко от престъпленията води до ерозиране на доверието на обществото в Министерството на вътрешните работи", подчерта говорителят на прокуратурата.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    1
    092
    Братята Пламен и Цецо е хубаво да се проверят. За Малдивите става въпрос, да.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Нямам търпение да почнат да обявяват бедствено положение заради преспи от 3 сантиметра и арктически температури от минус два градуса.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари