Американски климатолог: Целта за 2°C глобално затопляне е "мъртва"
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Експерти оспорват твърденията на бившия главен климатолог на НАСА
Бившият главен климатолог на НАСА Джеймс Хансен разтърси научната общност с шокиращо заявление относно борбата с климатичните промени. В свое ново изследване, публикувано в списание Environment: Science and Policy for Sustainable Development, той категорично заявява, че целта за задържане на глобалното затопляне под 2 градуса Целзий спрямо прединдустриалния период е вече непостижима.
"Целта от 2 градуса Целзий е мъртва", заяви Хансен по време на презентация във вторник, позовавайки се на задълбочен анализ на настоящата ситуация и прогнозите за бъдещето.
Причини за песимистичната прогноза
Основните фактори, които Хансен и неговият екип посочват, са продължаващото увеличение на световното потребление на енергия и доминиращата роля на изкопаемите горива в енергийния микс. Според учените, някои от основните процеси, влияещи върху климатичните промени, са били сериозно подценени досега.
Научната общност реагира скептично
Валиери Масон-Делмот, бивш съпредседател на работната група по климатология на Междуправителствената експертна група за климатичните промени към ООН (IPCC), призовава за повишено внимание към изводите на Хансен. "Статията не е публикувана в специализирано списание за климатология и формулира редица хипотези, които не съответстват на всички налични наблюдения", коментира Масон-Делмот пред Агенция Франс Прес.
Спорни теории за морския транспорт
Изследването на Хансен поставя акцент върху въздействието на намалените емисии на сяра от морския транспорт след промените в регулациите от 2020 година. Според Уилям Колинс, климатолог от университета в Рединг, Англия, последните проучвания показват, че влиянието на този фактор върху рекордните температури през 2023 година е незначително.
Тревожни данни
Според данни на европейската обсерватория "Коперник", Земята вече се е затоплила средно с 1,3 градуса Целзий, като границата от 1,5 градуса е била премината за първи път през последните две години.