Жители на Сухиндол блокираха РИОСВ заради гигантски соларен парк

1
Протестиращите алармират за безпрецедентен мащаб от 9400 декара, сравним с площта на половин областен град
Протестиращите алармират за безпрецедентен мащаб от 9400 декара, сравним с площта на половин областен град

Протестиращите алармират за безпрецедентен мащаб от 9400 декара, сравним с площта на половин областен град

Жители на община Сухиндол блокираха входа на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) във Велико Търново днес по обяд. Гражданското недоволство е провокирано от инвестиционно намерение за изграждане на фотоволтаичен парк с мащаби, които нямат аналог в страната, съобщи NOVA.

Протестът съвпадна със заседанието на експертната комисия в инспекцията, която трябва да реши дали да допусне изграждането на съоръженията. Хората изразиха остри опасения, че проектът ще нанесе необратими щети на екоравновесието в региона.

Мегаломански мащаби и институционално мълчание

Основният аргумент на недоволните е огромната площ, която панелите ще покрият. Според данните на инициативния комитет, става дума за 9400 декара (близо 10 квадратни километра).

"Това са 9400 декара. Близо 10 кв/км. Това е територията на половин Велико Търново или един град като Трявна, или 1400 футболни игрища. Такова нещо няма на Балканите, няма в Източна Европа, а за България да не говорим", заяви Иван Карагьозов от инициативния комитет, цитиран от NOVA.

Към момента на написване на материала липсва официална позиция от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) относно законността и екологичната оценка на проекта. Мълчанието на институциите допълнително нагнетява напрежението сред местното население, което подозира, че решението може да бъде взето "на тъмно".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

НАСА съобщи, че е открила вода на Марс.

От ВиК обмислят как да я включат в сметките.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари