WSJ: САЩ разрешиха на Украйна да нанася удари по Русия с някои видове ракети с голям обсег
- Редактор: Мартин Руменов
- Коментари: 5

Администрацията на Тръмп премахна ограничението, но президентът отрича информацията
Администрацията на американския президент Доналд Тръмп премахна ключово ограничение върху използването от Украйна на западни ракети с голям обсег за удари по цели в Русия, съобщава The Wall Street Journal, позовавайки се на американски представители. Решението позволява на Киев да засили атаките срещу руски военни обекти и да увеличи натиска върху Кремъл.
Украйна вече използва доставената от Великобритания крилата ракета Storm Shadow във вторник за удар по руски завод в Брянск, който произвежда взривни вещества и ракетно гориво, съобщи Генералният щаб на въоръжените сили на Украйна. Той нарече случилото се "успешен удар", който пробил руската противовъздушна отбрана.
Тръмп отрича информацията
Малко след публикуването на статията в WSJ, президентът Доналд Тръмп категорично отрече информацията в публикация в Truth Social. "Историята на The Wall Street Journal за одобрение от САЩ на използването от Украйна на далекобойни ракети дълбоко в Русия е ФАЛШИВА НОВИНА! САЩ нямат нищо общо с тези ракети, откъдето и да идват, или какво прави Украйна с тях", написа американският президент.
Прехвърляне на правомощията
Необявеният ход на САЩ идва след като правомощията за подкрепа на подобни атаки наскоро бяха прехвърлени от министъра на отбраната Пийт Хегсет в Пентагона на най-висшия американски генерал в Европа генерал Алексус Гринкевич, който е и командващ на НАТО.
Промяната съвпада с опита в началото на октомври от страна на Тръмп да окаже натиск върху Кремъл да започне преговори за прекратяване на войната. Тогава той дори обмисляше възможността да одобри изпращането на произведени в САЩ ракети Томахоук в Киев, които имат обсег над 1600 километра. Оттогава обаче Тръмп се отказа от това предложение.
Възможности на Storm Shadow
Американски представители заявиха, че очакват Украйна да извърши повече трансгранични атаки, използвайки Storm Shadow, която се изстрелва от украински самолети и може да измине повече от 290 километра. САЩ могат да ограничат използването им от Украйна, защото ракетите използват американски данни за насочване.
Служител на Белия дом заяви в изявление: "Това е война, която никога нямаше да се случи, ако Тръмп беше президент, нещо, което самият Путин призна. Държавният глава също така договори историческо споразумение, което да позволи на съюзниците от НАТО да купуват оръжия, произведени в Америка".
Влияние върху бойното поле
Подновеното използване на Storm Shadow от Украйна не променя кардинално ситуацията на бойното поле. Те имат далеч по-малък обсег от американските Томахоук и са били използвани за поразяване на цели в Русия и преди. Но ракетите позволяват на Киев да разшири атаките си срещу руски военни цели, петролни рафинерии и енергийна инфраструктура.
Решението за премахване на ограничението е взето преди украинският президент Володимир Зеленски да се срещне с Тръмп в Белия дом миналата седмица, според запознати с дискусиите. Украинският държавен глава тогава поиска Томахоук, които значително биха разширили далекобойната ударна мощ на Киев, ако бъдат предоставени, но получи отказ.
Провалени преговори
Миналата седмица Тръмп изрази интерес към провеждането на втора среща на върха с руския президент Владимир Путин в унгарската столица Будапеща, за да обсъдят прекратяването на войната, но разговорите между двете правителства бързо се провалиха. Във вторник обаче президентът заяви, че подобна среща би била "загуба на време".
























Докладвай този коментар за нередност
×хората казват: Внимавай какво си пожелаваш!
Докладвай този коментар за нередност
×Мунчо: Дали реват или не, важен е резултатът. А той е: ракети за Украйна ЩЕ ИМА.
Докладвай този коментар за нередност
×хем ги ползва,: хем реве за помощ?!?
Докладвай този коментар за нередност
×Мунчо: До 1: Украйна ВЕЧЕ ГИ ползва.
Докладвай този коментар за нередност
×Том: Усрайна ползвали ги ще бъде заличена