Военни убиха лидера на най-големия мексикански картел
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Мексиканската армия ликвидира наркобарона Немесио Осегера
Мексиканските въоръжени сили ликвидираха Немесио Осегера, известен като Ел Менчо, който ръководеше могъщия Картел от ново поколение "Халиско". Операцията е проведена в неделя в западния щат Халиско, като новината беше потвърдена от редица световни агенции, сред които Associated Press и Reuters.
За информацията, водеща до залавянето на 59-годишния наркобарон, правителството на Съединените американски щати предлагаше награда в размер на 15 милиона долара. Осегера беше считан за един от най-опасните и издирвани престъпници в света, отговорен за мащабен трафик на наркотици към Северна Америка.
Вълна от насилие и блокади
Убийството на криминалния лидер предизвика мигновена и брутална реакция в региона. Въоръжени групи от картела запалиха десетки превозни средства и блокираха ключови магистрали в щатите Халиско, Мичоакан, Гуанахуато и Наярит.
Губернаторът на Халиско Пабло Лемус Наваро обяви "червен код" за сигурност и призова гражданите да не напускат домовете си. Общественият транспорт в засегнатите райони е напълно спрян, за да се гарантира безопасността на хората.
Хаос по летищата и международна реакция
Ситуацията доведе до сериозни сътресения и в транспортния сектор. Кадри в социалните мрежи показаха паникьосани пътници на международното летище в Гуадалахара, докато над град Пуерто Валярта се издигаха гъсти кълба дим от запалени автомобили.
"Следим с огромна загриженост сцените на насилие от Мексико", заяви Кристофър Ландау от Държавния департамент на САЩ, цитиран от Sky News.
Американското посолство в страната издаде спешно предупреждение към своите граждани да потърсят сигурно убежище и стриктно да избягват пътувания в засегнатите мексикански щати до овладяване на ситуацията.























