Владимир Путин: Русия укрепва суверенитета си по всички направления
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 2

Руският бизнес успешно се адаптира към условията на санкционен натиск
Руският президент Владимир Путин обяви, че срещу Руската федерация са наложени близо 29 000 санкции, които са повече от всички ограничения, наложени на други държави в света, взети заедно. Това стана ясно по време на речта му на 34-тия годишен конгрес на Руския съюз на промишлените предприемачи (РСПП) на 18 март 2025 година.
В своето изказване пред делегатите на форума Путин подчерта, че санкциите срещу Русия не са временни мерки, а механизъм за системен и стратегически натиск върху страната. Той изрично отбеляза, че санкциите са се превърнали в своеобразен катализатор за положителни структурни промени в руската икономика, включително във финансовата и технологичната сфера.
„Минфин на Русия преброи 28 595 санкции срещу физически и юридически лица. Това е повече от всички санкции срещу всички страни, срещу които някога са били въвеждани подобни ограничения, при това в пъти повече", заяви руският лидер.
Позиционирането на руската икономика
Путин акцентира върху факта, че страните от БРИКС и онези, които желаят да се присъединят към това обединение, разбират ползата от обединяването на потенциалите им и се превръщат в лидери на глобалния растеж. Той отбеляза, че през 2024 година ръстът на БВП в еврозоната е бил едва 0,9%, докато в страните от БРИКС е достигнал 4,9%. В Русия за две поредни години ръстът е бил 4,1%.
Според Путин, западните държави са загубили своя суверенитет, което е довело до сериозни проблеми както в тяхната икономика, така и в сферата на сигурността. По неговите думи, сега главното предизвикателство за руската икономика е преходът към устойчива траектория на балансиран растеж, което ще изисква повишаване на производителността на труда чрез внедряване на нови технологии.
Възвръщане на чуждестранния бизнес и отношението към руските компании
Руският президент обсъди и въпроса за възможното завръщане на чуждестранните компании, които напуснаха руския пазар под натиска на санкциите. Той отбеляза, че някои фирми, напуснали Русия под политически натиск, сега обмислят да се върнат, но подчерта, че за тях няма да има привилегии или преференции.
„Ако нишите на западните компании вече са заети от руския бизнес, както казва народа ни – 'тръгнал си - тръгнал'. Няма да има привилегии и преференции за завръщащите се", категоричен бе Владимир Путин.
Той отбеляза, че руските компании са се възползвали умело от възможностите, заемайки освободените пазарни ниши, инвестирайки средства, създавайки работни места и отделяйки значително време и усилия за развитие на технологиите.
Изграждане на руския суверенитет
Путин заяви, че Русия укрепва собствения си суверенитет по всички направления, които осигуряват работата на бизнеса, включително развитието на транспортната, логистичната и финансово-платежната инфраструктура.
„Само държавите, които могат да осигурят истински пълноценен суверенитет, стават устойчиви към външен натиск и способни на динамично поступателно развитие в интерес на своите народи", подчерта руският президент.
В заключение на речта си руският лидер благодари на членовете на РСПП за участието им в обществената подкрепа за развитието на страната и за активното им включване в подготовката на мерки за укрепване на руската икономика и суверенитет.
По-рано на същия ден организацията РСПП проведе церемония по връчване на наградите за лидер на отговорния бизнес, като сред победителите бяха компании като ФОСАГР, МЕТАЛЛ-ИНВЕСТ, СЕВЕРСТАЛЬ, НОРНИКЕЛЬ и други.
Докладвай този коментар за нередност
×От науката: Хитлер, Путин и Тръмп - трима демагози с обща идеология: 1. Шовинизъм 2. Унижават ни, нека да се обединим 3. Образ на врага 4. Връщане в едно ново Средновековие 5. Култ към патриархално-сексистки ценности, хомо и трансфобия 6. Експанзионизъм Който разбрал - разбрал, за повече - Актуално
Докладвай този коментар за нередност
×фена на Путин: Никой не се е съмнявал в това. Нито пък в теб. Слава и респект за Русия.