Вдигат цената на природния газ

0
"Булгаргаз" поиска 5% по-скъпо на синьото гориво
"Булгаргаз" поиска 5% по-скъпо на синьото гориво

"Булгаргаз" поиска 5% по-скъпо на синьото гориво

"Булгаргаз" предлага природният газ да поскъпне до 35,98 евро за мегаватчас през май. Искането вече е депозирано в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и не включва таксите за достъп, пренос, акциз и ДДС, съобщиха от обществения доставчик.

Ако регулаторът приеме офертата без корекции, увеличението ще бъде точно с 4,99 процента спрямо действащата тарифа. За април държавната комисия утвърди цена от 34,27 евро за мегаватчас.

Ударът е смекчен спрямо европейските борси

Въпреки заявеното локално поскъпване, стойностите у нас остават значително под нивата на международните пазари. Данните от европейския газов хъб TTF в Нидерландия показват, че през пролетта на 2026 година синьото гориво се търгува трайно на нива около 48-50 евро за мегаватчас. Разликата от близо 15 евро осигурява глътка въздух за българските битови потребители и индустрията на фона на геополитическото напрежение, което продължава да клати глобалните енергийни баланси и логистичните вериги.

Окончателното решение предстои

Заявлението на "Булгаргаз" първо ще премине през открито обществено обсъждане, където експертите на КЕВР ще анализират компонентите, формиращи цената. Окончателното решение ще бъде взето на закрито заседание в края на месеца, непосредствено преди новите тарифи да влязат в сила.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Общината отмени конкурса "Най-красива рисунка с тебешир на асфалта" - тебешир - има, асфалт - няма!

Нови коментари