Васил Данов: Русия се готви усърдно за война срещу НАТО

1
Балтийските държави са най-вероятната цел на нова руска агресия, заяви военният журналист
Балтийските държави са най-вероятната цел на нова руска агресия, заяви военният журналист Снимка: Людмила Железова / БНР

Балтийските държави са най-вероятната цел на нова руска агресия, заяви военният журналист

Русия целенасочено се подготвя за мащабен военен конфликт със силите на НАТО, като увеличава производството на оръжия и военна техника. Това заяви капитан I ранг о.р. Васил Данов, член на УС на Атлантическия съвет и военен журналист, в предаването "Мрежата" по програма "Христо Ботев" на БНР.

"Руската военна индустрия ускорява темповете си. Производството на бойни системи, машини, оръжия и боеприпаси е планирано да расте през следващите години и да достигне пик около 2030 г. Русия се готви усърдно за война срещу НАТО", подчерта Данов.

Военният експерт определи навлизането на руски дронове в полското въздушно пространство като тест на системата за противовъздушна отбрана на НАТО и Европейския съюз. Според него това е не само провокация срещу Полша, но и проверка на единството на Алианса.

"Няма какво да обсъждаме какво казва Русия. Тя лъже официално и неофициално. Това беше тест на системата за противовъздушна отбрана на Обединена Европа, тоест на натовските държави и Европейския съюз", категоричен бе Данов.

Балтийските държави - първа потенциална цел

Според анализа на експерта, ако Русия предприеме нова агресия извън Украйна, най-вероятната цел ще бъдат балтийските държави – Литва, Латвия или Естония. Той посочи, че въпреки продължаващата война в Украйна, Русия може да започне нов конфликт.

"Подготовката показва, че Путин и неговите генерали ще се опитат да тестват единството на НАТО чрез атака срещу малка държава. Това са трите балтийски държави. И нашата също, макар че трябва да минат през Румъния или да направят десант през Черно море", обясни военният експерт.

Данов отбеляза, че въпреки числената сила на руската армия, балтийските държави са добре подготвени за отбрана и имат координирани планове със съюзническите сили. Всички са дали заявки с какви сили и средства могат да участват в отразяване на евентуален удар.

Инцидентът с дроновете - стратегически ход

Експертът определи дроновете над Полша като част от хибридната война, която Русия води.

"Посланието е ясно: "Полша, не се ангажирай толкова с Украйна, защото ти си следващата", анализира Данов.

Той коментира, че член 4 от Вашингтонския договор, който Полша задейства, е подготовка за евентуално прилагане на член 5 – колективната отбрана на НАТО.

"Когато една държава като Полша е заплашена от агресия, но все още няма открити бойни действия, тя може да свика консултации с останалите съюзници. Това е именно член 4 – подготовка за евентуално задействане на член 5", обясни експертът.

Готовността на България

Данов изрази загриженост относно подготвеността на България за подобни атаки. Той посочи, че страната ни разполага с някои остарели системи за противовъздушна отбрана, които биха могли да се справят с отделни дронове, но не и с масирана атака.

"За атаки като тази над Полша имаме някакви средства. Макар и остарели, системите за противовъздушна отбрана все още функционират. Имаме и други възможности да свалим отделен дрон. Но ако става дума за масирана атака със стотици дронове – както Русия прави срещу Украйна, тогава не сме готови", предупреди военният експерт.

Той подчерта, че България е една от най-изостаналите държави в НАТО по отношение на превъоръжаване и модернизация и ще разчита на помощ от съюзниците при сериозна заплаха.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    3
    нда,
    Сега последно какво стана?!? Свършиха ракетите и фалира, или обратно?!?
  • 0
    2
    До 1
    И ти виждаш Русия силна....
  • -1
    1
    ало атлантика
    Нали ти беше от онези, които доскоро ни убеждавахте колко е слаба Русия и как аха, аха и губи войната, сега какво стана?!? От приказсите ти разбирам, че натото е по-слабо то Русия, защото слабия не тръгва срещу силния, а обратното! Ей, ептен оплетохте конците!🤣🤣🤣
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Нямам търпение да почнат да обявяват бедствено положение заради преспи от 3 сантиметра и арктически температури от минус два градуса.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари