Църквата въведе курс две към едно за свещите

1
Светият синод заложи на опростен курс за малките вощеници
Светият синод заложи на опростен курс за малките вощеници

Светият синод заложи на опростен курс за малките вощеници

От 1 януари 2026 година цените на свещите в софийските храмове се обявяват паралелно в левове и евро. Решението на Софийската света митрополия цели плавен преход към новата национална валута, като залага на заоблени стойности за улеснение на вярващите и свещенослужителите.

"Съгласно изискванията на държавната администрация до 8 август 2026 година цените на църковните свещи трябва да бъдат обявени в лева и в евро", се посочва в официалното съобщение на Софийската епархия. След тази дата плащанията ще се извършват единствено в европейската валута.

Новите тарифи в храмовете

Според новия ценоразпис най-малката парафинова свещ, която досега струваше 0.40 лева, вече е фиксирана на 0.20 евро. По-големите категории следват същата логика:

  • 1.00 лев – 0.50 евро

  • 2.00 лева – 1.00 евро

  • 4.00 лева – 2.00 евро

  • 8.00 лева – 4.00 евро

При восъчните свещи минималната цена започва от 1.00 лев, което се равнява на 0.50 евро. Тези промени влязоха в сила с Окръжно писмо на българския патриарх и Софийски митрополит Даниил, цитиран от "bTV Новините".

Цената на килограм и преходният период

Интересен детайл в новите тарифи е цената на килограм парафинови свещи, която е фиксирана на 80 евро (приблизително 156 лева), докато при определени категории восъчни изделия тя достига 100 евро за килограм.

Експерти отбелязват, че използваният в храмовете курс е леко закръглен надолу в полза на купувачите спрямо официалния фиксиран курс от 1.95583 лева за евро. Това се прави с цел избягване на дребните центове при ежедневните продажби в църквите. Очаква се и останалите епархии в страната да последват примера на столицата в най-кратки срокове.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

– Скъпи, вече е новата година, требва да разчистим и да са избавим от старите боклуци!

– Оуу... Я нема да ода никъде!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари