Спасиха три деца от удавяне в морето само за ден в Бургаско
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Когато има голяма разлика в температурите на въздуха и водата, морето крие сериозни опасности
Трагедията бе избегната по чудо в събота - три деца едва не се удавиха в морето по Черноморието на два различни плажа в Бургаско. Двете от малчуганите изпаднаха в клинична смърт, но бяха спасени благодарение на героизма на случайни минувачи и професионалисти, които се оказаха на правилното място в правилното време.
Най-драматичният случай се разиграл на Северния плаж в Приморско, където 11-годишно момче от Габрово започнало да се дави, докато си играело във водата с други деца. Майката и лелята на детето били на пясъка, когато силните морски течения го повлекли навътре.
"Стояхме на плажа и видях веднага, че един мъж пред мен тръгна да тича към морето. Като дългогодишен спасител, аз тръгнах след него", разказа Виктор Симеонов, треньор по хандбал на клуб "Осъм" от Ловеч. Той се оказал на плажа заради Държавното първенство по плажен хандбал, което се провеждало в курорта.
Медицински екип спаси живота на детето
Извадило момчето от водата е 39-годишен мъж от Ловеч, но битката за живота му едва започвала. "Мен ме извикаха първи. Детето беше посиняло, нямаше пулс", разказва д-р Красимир Тръндев, лекар на Националния отбор по хандбал, който също се намирал на плажа заради турнира.
Заедно с медицинската сестра от плажа Жулиета Михайлова, лекарят започнал незабавна реанимация. "Пулсът не съм го мерила, но при допира с него, виждах, че детето е в много тежко състояние. Момчетата ми помогнаха със сърдечния масаж", обясни Михайлова.
След оказаната първа помощ детето било предадено на екип на Спешната помощ и транспортирано в УМБАЛ "Бургас". Въпреки тежкото състояние, животът му вече е извън опасност.
Втори инцидент в Синеморец
Подобна драма се разиграла същия ден и на плаж "Бутамята" в Синеморец, известен с опасните си подводни течения. И там дете едва не се удави, но също бе спасено благодарение на бързата реакция на околните.
"Било на плаж с майката и лелята, при което майката е казала, че той е плувец. Разликата между басейн и море е огромна", заяви Стефан Македонски, старши спасител на плаж Приморско-Север.
Опасните юнски морета
Експертите предупреждават, че морето в началото на юни крие особени опасности заради голямата температурна разлика между въздуха и водата. "При температурните разлики между въздуха и водата се създават аномалии, които водят до различни видове течения, дънни ями", обясни Македонски.
До 1 юли плажовете по българското Черноморие се охраняват единствено от обходни двойки водни спасители, което прави бързата реакция на случайни очевидци жизненоважна за подобни инциденти.
Всички три деца са в стабилно състояние и животът им вече не е в опасност, съобщиха от болницата в Бургас.























