Силно земетресение от 7,1 по Рихтер разтърси Индонезия

0
Няма опасност от цунами, властите проверяват за щети на островите Талауд
Няма опасност от цунами, властите проверяват за щети на островите Талауд Снимка: bloombergtv

Няма опасност от цунами, властите проверяват за щети на островите Талауд

Мощно земетресение с магнитуд 7,1 разлюля района на индонезийските острови Талауд тази вечер в 21:58 часа местно време (16:58 часа българско време). Трусът е регистриран в морето Сулавеси, в непосредствена близост до границата с Филипините, съобщиха от индонезийската Агенция по метеорология, климатология и геофизика (BMKG).

Епицентърът на сеизмичното събитие е локализиран на 52 километра югоизточно от град Мелонгуане. Според официалните данни на местните власти огнището е било на плитка дълбочина от едва 17 километра, което първоначално породи сериозни опасения за тежки разрушения. В същото време международни служби като германския изследователски център за геонауки (GFZ) отчетоха по-ниска степен от 6,8 по Рихтер на дълбочина от 77 километра.

Разминаване в измерванията

Разликите в данните между националните и международните центрове подчертават сложността на сеизмичната ситуация в региона. Районът на островите Талауд се намира в точката на среща между Евразийската, Филипинската и Австралийската тектонична плоча. Именно това натрупване на напрежение прави първоначалните изчисления трудни за прецизиране.

"Земетресението няма потенциал да генерира цунами", се посочва в официално изявление на индонезийската агенция БМКГ. Въпреки това специалистите предупреждават жителите в Северен Сулавеси да останат бдителни за възможни вторични трусове, които могат да доведат до срутвания на вече компрометирани сгради.

Реакции и усещане

Земетресението е било почувствано силно в град Манадо на остров Сулавеси, както и в южните части на Филипините. Жители съобщават за краткотрайна паника и люлеене на високи сгради. Към момента няма потвърдени данни за жертви или мащабни материални щети, но проверката на властите по по-малките и отдалечени острови продължава.

Индонезия се намира в т.нар. Тихоокеански огнен пръстен – зона с най-висока сеизмична активност в света. Днешният инцидент напомня за постоянната заплаха в региона, където преди години силни трусове доведоха до катастрофални последствия.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

НАСА съобщи, че е открила вода на Марс.

От ВиК обмислят как да я включат в сметките.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари