Шест души са с обвинения след вчерашната акция срещу финансиране на тероризъм
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Шест души са с обвинения след вчерашната акция срещу финансиране на тероризъм. Един от обвиняемите е обявен за международно издирване.
Група е действала от 2016 г. в България и косвено е осъществила финансиране на терористична организация, която действа на територията на друга държава, коментира пред БНТ говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.
"Финансирането се е извършвало чрез небанкови финансови операции по метода хавала. Групата също така е закупувала леки автомобили от България и ги е транспортирала през Турция до територията на Сирия. Автомобилите са били предоставяни на членове на терористични организации", обясни Арнаудова.
Тя добави, че "второто обвинение е за подготовка на терористични атаки в чужди държави. Петима от задържаните са сирийски граждани. В групата е замесена и българка, която живее в София. Групата е трансферирала към международни терористични организации през последните 4 години не по-малко от 25 милиона евро".
"Също така са транспортирани не по-малко от 100 автомобила до сирийската граница. Подобна акция е прецедент за българските служби по мащаби и предмет на разследването. В операцията участват служби за сигурност и на други държави", коментира говорителят на главния прокурор.
























Слави Трифонов: Подкрепихме референдума за еврото, за да...
Съдът нареди екооценка за новата асфалтова база в Червена...
Слави Трифонов: Подкрепихме референдума за еврото, за да...
Симеон Николов поведе Локомотив към върха в Русия
12 лева за килограм е цената на живия шаран в Русе