Семейство живее в опасно разцепен блок въпреки заповед за евакуация
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Общината в София обещава обезщетения за наем, докато тече едногодишното укрепване на сградата
Семейство от столичния квартал "Хаджи Димитър" продължава да обитава своя апартамент въпреки заповед за "Незабавна евакуация", поставена на входната врата на блок 2 в началото на септември. Причината са опасни пукнатини, които застрашават цялата конструкция на сградата.
Даниела и Галин живеят в апартамента от 58 години. Тук са преминали съвместният им живот и тук се е родила тяхната дъщеря. Сега обаче стените им не пазят спомени, а застрашителни пукнатини.
"В тази ситуация сме от края на август 2023 г. след като пропадна участъкът от бул. „Владимир Вазов". Пукнатините в началото бяха по-малки, август 2024 г. имаше второ голямо пропукване и сега, може би от месец и половина, още едно, още по-голямо", разказа пред bTV Галин.
Той, съпругата му и още 23 семейства от блока се борят с проблема вече две години. Пукнатините започват да се появяват паралелно със строежа на метрото в близост до сградата, като жителите многократно подават сигнали към институциите.
На 5 септември тази година живеещите в блока осъмват с официална бележка за "Незабавна евакуация". Едва в сряда проблемът получава публичност след сигнал до медиите.
Метрото - виновник или не?
Жителите смятат, че строежът на метрото е причината за опасните пукнатини, но от "Метрополитен" отхвърлят тези обвинения след анализи, извършени по тяхна поръчка.
Независимият строителен инженер и експерт Иван Гешанов обяснява, че подобни пукнатини възникват при нестабилна почва след силни вибрации, каквито се пораждат при разместване на земните пластове близо до сгради.
"При проблеми в земната основа, собственото тегло на сградата може да доведе до много неприятни ефекти, свързани именно с такова разцепване", обяснява инж. Гешанов.
Районният кмет Кристиян Христов не отхвърля напълно версията за метрото: "Сградата има своите компрометирани участъци, включително и покрай строителството на метрото".
Обезщетения и бъдещи планове
Столичната община отпуска средства за наем на евакуираните жители - за четиричленно семейство от блока се предвиждат 900 лв., а за двойката Даниела и Галин – около 600 лв.
"Ние наистина нямаме къде да отидем и сме принудени да живеем под непрекъснат стрес и опасност", споделя Даниела. Галин допълва, че все още търсят квартира.
Асоциацията на българските застрахователи коментира, че подобни щети могат да бъдат покрити от застраховка, ако се докаже конкретен виновник. Ако причината е метрото, то трябва да е в рискова зона до 150 метра от сградата. В позицията си "Метрополитен" посочва, че е копаено на 95 метра - в рамките на посочената от застрахователите зона, но все още няма експертно заключение, че метрото е причинител.
Семействата имат срок до 5 ноември да напуснат домовете си. До тогава общината трябва да одобри оферта за укрепване на земната основа под блока, което ще отнеме една година. Ако периодът на евакуация се удължи, общината ще продължи да изплаща обезщетения за наем на засегнатите.






















