Семейство с болно дете обвинява Ивомир Димчев в психически тормоз и измама

1
Отчаяните родители били привлечени към общността „Когиталност“ с обещания за чудодейно излекуване
Отчаяните родители били привлечени към общността „Когиталност“ с обещания за чудодейно излекуване Снимка: NOVA

Отчаяните родители били привлечени към общността „Когиталност“ с обещания за чудодейно излекуване

Семейство с тежко болно дете обвинява лидера на общността „Когиталност“ Ивомир Димчев в психически тормоз и измама, съобщават от NOVA. Потърпевшите твърдят, че са били привлечени с фалшиви обещания за чудодейно излекуване, заради които са закупили имот в близост до неговия кампус. Въпреки новите свидетелства и подаден сигнал от ДАНС, прокуратурата в Стара Загора окончателно е отказала да образува досъдебно производство по случая.

Обещания за чудеса срещу имоти

Във втората част на разследването на медията, пред камера застават Кристиян и неговата съпруга, които са преминали през клиники в Германия и Белгия в опит да спасят детето си. След като традиционната медицина не дава резултати, те се доверяват на лидера на общността.

„Ивомир ни обеща, че всичко е само физическо. „Тук аз ще го оправя” - това му бяха думите. И заяви себе си много сериозно. Думите му направо кънтят в главата ми: „Вие имате изключително малко време да реагирате, защото той ще умре”“, споделя потърпевшата жена.

Семейството купува къща и се заселва близо до кампуса на общността, но вместо помощ, получават агресивно отношение. Според тях лидерът е смятал, че разполагат с милиони след престоя си в Германия.

Психически срив и пълна изолация

Схемата на обществото включва системно отделяне на жертвите от техния социален кръг. Бащата Кристиян обяснява, че целта е човек да остане сам и да бъде напълно смазан психически.

„Неговата изгода, освен финансовата, която си набира, мисля, че е и душевна – някак си се забавлява с болката на хората. И това да ги мачка. Все едно има някакъв комплекс за малоценност, който избива върху хората”, допълва той.

Психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова е категорична, че материалните загуби са най-малкият проблем в подобни ситуации. „Най-голямата щета може да остане една смачкана за цял живот психика”, подчертава специалистът.

Институциите остават пасивни

Лидерът на общността е отказал коментар пред екипа на телевизията. Въпреки обществения отзвук и излъчените материали, държавното обвинение не открива престъпление.

След първата част на разследването, Териториалната дирекция на ДАНС е изпратила нов сигнал. Прокуратурата в Стара Загора обаче е отказала да образува досъдебно производство. От институцията се позовават на своя проверка от 2024 година по сигнал за дарена къща на лидера на общността, която е била прекратена поради липса на достатъчно доказателства за измама или принуда. Според магистратите, към момента не са установени нови факти и обстоятелства, които да налагат възобновяване на разследването.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

– Дядо попе, жена ми беше на изповед, какво каза?

– Тайна... Само на излизане внимавай с рогата да не събориш иконите!

Нови коментари