Село Борисово отбеляза Сирни заговезни с ритуален огън

1

Местните жители извиха хоро и си поискаха прошка за празника

Жителите на русенското село Борисово спазиха многовековната традиция и отбелязаха празника Сирни заговезни в неделя вечерта. Въпреки лошото време, местната общност се събра около празничния огън, за да прогони злото и да спази обичая по искане на прошка.

Огън и пречистване за здраве

Кулминацията на празника беше традиционното запалване на огъня, около който жителите извиха кръшно хоро с много песни. Според народните вярвания, присъстващите прескочиха пламъците за здраве и пречистване от лошотията. Участниците изпълниха и най-важния ритуал за деня – взаимното даване и получаване на прошка, което стои в основата на християнския празник.

Специална благодарност беше отправена към мъжете от селото. Те положиха усилия да осигурят необходимите дърва за празничния огън, преодолявайки неблагоприятните метеорологични условия през почивните дни.

Кулинарни изкушения от сръчните домакини

Празникът не премина и без традиционната богата почерпка. Сръчните домакини от Борисово се бяха постарали да приготвят трапеза, изпълнена с пити, баници и други характерни за празника лакомства.

"Бъдете здрави и благословени вие, хора, които поддържате традицията жива!", споделиха с вълнение участници в събитието, обединени от желанието да съхранят българските обичаи и да ги предадат на следващите поколения.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Маро, ма, защо за пореден път си будна в два през нощта?

- Ти не си романтик и няма да разбереш... Вдишвам звездите, потапям се в безкрая на вселената.

- Ядеш, а?

- Ям...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари