САЩ изляха 25 милиарда долара във войната с Иран

0
Пентагонът защити рекорден бюджет от 1,5 трилиона долара пред Конгреса
Пентагонът защити рекорден бюджет от 1,5 трилиона долара пред Конгреса Снимка: Уикипедия

Пентагонът защити рекорден бюджет от 1,5 трилиона долара пред Конгреса

Военната кампания на Съединените щати срещу Иран е струвала на американските данъкоплатци 25 милиарда долара от началото си до момента, съобщават от "Асошиейтед прес". Данните бяха представени официално днес във Вашингтон по време на изслушване в Комисията по въоръжените сили в Камарата на представителите, където ръководството на Пентагона защити искането на администрацията на Доналд Тръмп за безпрецедентен военен бюджет.

Изпълняващият длъжността главен финансов директор на Пентагона Джулс Хърст III обясни пред конгресмените, че основното перо в разходите е отишло за попълване на арсенала.

„Към днешна дата изразходваме около 25 милиарда долара за операция „Epic Fury“, като по-голямата част от сумата е за боеприпаси“, заяви Джулс Хърст III, допълвайки, че допълнителни средства се насочват към логистика, поддръжка и подмяна на унищожено оборудване.

Цената на операция "Epic Fury"

Конфликтът, който стартира на 28 февруари с масирани въздушни удари, бележи интензивно изразходване на високоточни оръжия. Според данни от открити източници и независими военни анализатори, американската армия вече е изстреляла над 1000 крилати ракети "Tomahawk" и над 1000 ракети "JASSM", чиято единична цена възлиза на 2,6 милиона долара.

Войната има и своето човешко измерение за американската страна. Официалната статистика на Министерството на отбраната сочи, че в хода на бойните действия до момента са загинали 13 американски военнослужещи, а над 400 са били ранени.

Рекорден бюджет от 1,5 трилиона долара

За първи път от избухването на конфликта министърът на отбраната Пийт Хегсет се изправи пред Конгреса, за да защити предложената финансова рамка за 2027 година. Планът на Белия дом предвижда историческо увеличение на разходите за отбрана, които трябва да достигнат 1,5 трилиона долара.

Заедно с председателя на Обединения комитет на началник-щабовете генерал Дан Кейн, Хегсет акцентира върху необходимостта от ускорено производство на бойни дронове, разширяване на противоракетната отбрана и модернизация на военноморския флот.

Представителите на Демократическата партия използваха изслушването, за да атакуват ръководството на Пентагона заради мащаба на разходите и изчерпването на стратегическите резерви от боеприпаси. В отговор на критиките, ръководителят на отбранителното ведомство защити твърдо курса на Вашингтон.

„Каква е цената да гарантираме, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие, предвид радикалните амбиции на този режим?“, попита Пийт Хегсет по време на разгорещен дебат с политическите си опоненти.

Трагедията в Минаб и международният отзвук

Изслушването се провежда на фона на засилващ се международен натиск заради цивилните жертви в конфликта. Администрацията на Доналд Тръмп търпи сериозни критики след разрушаването на началното училище за момичета "Шаджарех Тайебех" в иранския град Минаб, провинция Хормозган.

Според официални данни от региона, при въздушния удар на 28 февруари са загинали 165 ученички на възраст между 7 и 12 години. Експерти на Върховния комисариат по правата на човека към ООН излязоха с остра позиция, определяйки атаката като "грубо посегателство срещу децата и образованието".

От своя страна, официален Вашингтон категорично отрича американските сили умишлено да вземат на прицел цивилни обекти. Представители на Държавния департамент обявиха, че инцидентът се разследва, обвинявайки паралелно иранското ръководство, че използва трагедията с пропагандна цел в информационната война.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите злоупотреби в сайта, за да оставите анонимен коментар или да гласувате изискваме да се идентифицирате с Google акаунт.

Натискайки на Google бутона коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Код за сигурност
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Скъпи, докторът ми каза, че имам нужда от смяна на климата!

- Пак изкара късмет ма, утре го дават рязко захлаждане.

Нови коментари