Сърбия затваря рафинерията в Панчево заради американски санкции

0
Сръбският президент търси спешен диалог с Москва и гарантира, че държавата има достатъчно пари за справяне с кризата
Сръбският президент търси спешен диалог с Москва и гарантира, че държавата има достатъчно пари за справяне с кризата Снимка: ЕПА / БГНЕС

Сръбският президент търси спешен диалог с Москва и гарантира, че държавата има достатъчно пари за справяне с кризата

Рафинерията на Сръбската петролна индустрия (НИС) в Панчево ще преустанови работа от вторник, 2 декември. Това съобщи сръбският президент Александър Вучич в неделя пред телевизия Informer, цитиран от БГНЕС. Причината за крайната мярка е отказът на САЩ да удължат лиценза за експлоатация на компанията заради руската собственост.

"Гражданите трябва да бъдат спокойни, защото държавата ще има достатъчно решения и достатъчно пари, за да се справи със ситуацията", увери Вучич в ефира на сръбската медия.

"Не разбирам логиката на САЩ"

Държавният глава изрази остро недоумение от действията на американската администрация. Според него Белград е предоставил всички необходими гаранции, че собствеността на компанията ще бъде променена в определения от Вашингтон срок, но въпреки това лицензът не е подновен.

"Не мога да разбера какво правят американците сега – казвам ви го открито – не разбирам логиката им", заяви емоционално Вучич.

Той допълни, че вече не очаква промяна в позицията на САЩ и затова рафинерията трябва да затвори на 2 декември. Сръбското правителство е информирало партньорите си, че спазва санкциите и че промяната на собствеността ще се случи след 50 дни, но този аргумент не е бил приет.

Сложните отношения с Москва

Александър Вучич подчерта, че Сърбия не е мажоритарен собственик на НИС и не може да взема решения от името на руската страна.

"Разчитаме американците да не правят изявления, руснаците също не бързат твърде много - за тях най-важното е собствеността им да остане възможно най-дълго", коментира ситуацията президентът.

Вучич планира да проведе разговори с Москва относно газовото споразумение, което изтича на 1 януари. Той беше категоричен, че ако не се постигне съгласие с руската страна, Сърбия ще потърси алтернативи от други държави.

Факторът "Тръмп"

В интервюто беше засегната и темата за новоизбрания американски президент. Вучич изрази съмнение, че Доналд Тръмп е запознат с детайлите около казуса с рафинерията, но отбеляза, че високопоставени служители в Държавния департамент провеждат целенасочена политика.

"Тук всички ще ни влачат със себе си и ще ни молят да бъдем на тяхна страна, никой няма да ни позволи да бъдем неутрални и да си гледаме работата", обобщи геополитическия натиск сръбският лидер.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Свекървата звъни на снахата:

- Как е моя синковец?

- Как е... Яко пие ракия, по жени скита, мен пък ме бие!

- Слава Богу, че не боледува!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари