Сънливци се заселиха в екологични къщички край Ветово
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 2

РИОСВ - Русе установи заселеност в близо половината от специално поставените къщички за редки видове гризачи
Експерти от РИОСВ - Русе извършиха вчера проверка на терен в землището на град Ветово, при която констатираха успешното заселване на къщичките, предназначени за сънливци. Дървените „домове" са поставени миналата година в горски масив с цел дългосрочен мониторинг на три от четирите вида сънливци, срещащи се в България - Лещников (Muscardinus avellanarius - 1341), Горски (Dryomys nitedula - 1342) и Мишевиден сънливец (Myomimus roachi - 2617).
Проверката разкри, че 11 от общо 25 къщички вече са обитаеми, като в тях има събрани материали – листа, мъхове и косми от животни. По време на инспекцията експертите физически установиха присъствието на един горски сънливец и една горска мишка, а в две от къщичките бяха открити яйца на син синигер.
Интересен факт е, че сега животните са в активен период, тъй като тяхната зимна хибернация продължава от октомври до април. Именно поради дългия период на зимен сън, тези гризачи са получили своето наименование – сънливци.
Формулярите от проверката ще бъдат попълнени от екоинспекцията и изпратени до Изпълнителна агенция по околната среда, тъй като мониторингът на тези редки гризачи е част от тригодишна програма на Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие (НСМБР).
Подобни къщички за наблюдение са монтирани и в други защитени територии - в горски масиви край поддържан резерват „Сребърна" и в местност край село Гарван, община Ситово, където също предстоят проверки за установяване на обитаемостта.
Къщички в три защитени зони
Трите горски масива, в които са разположени къщичките, попадат в Защитени зони по Директивата за местообитанията от екологичната мрежа Натура 2000: BG0000608 „Ломовете" за област Русе, BG0000530 „Пожарево-Гарван" за област Силистра и BG0000169 „Лудогорие-Сребърна" за област Разград. На територията, контролирана от РИОСВ - Русе, се наблюдават общо 75 къщички, като проверките се извършват по специално изготвена методика за всеки от наблюдаваните видове.
Любопитни факти за сънливците
Сънливците обитават предимно горските и извънселищните райони, където има изобилие от орехови и лешникови дървета. Тези растения са не само техен дом, но и основен източник на храна – листа, семена и плодове.
Размножаването на сънливците е ограничено до един-два пъти годишно, най-често през юли-август, като женските раждат по 4-6 малки. За своите гнезда те предпочитат хралупи на дървета, като някои видове строят гнезда и на открито по клоните. Големият сънливец често се настанява в таваните на хижи и стопански постройки.
Интересен факт е, че сънливците са нощни животни – през деня почиват, а нощем са в активна фаза, събирайки орехи и лешници, които складират близо до гнездата си като запас за дългия зимен период.
Докладвай този коментар за нередност
×сънлив съсел: Съсели има само у кратуната ти.
Докладвай този коментар за нередност
×Съсел сънливец: Какви сънливци, това са най-обикновени съсели, трябва да се требят, не да се развъждат.