Русе изпада от трето на осмо място в класацията по икономическо развитие
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 151
ИПИ публикува новото издание на изследването „Регионални профили: показатели за развитие“ 2024
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по икономическо развитие за периода 2015 - 2024 година. Това показва интерактивна графика, изготвена от ИПИ.
Класацията е част от изследването на ИПИ „Регионални профили: показатели за развитие“, което вече повече от 10 г. проследява реалната картина в българските области. Изданието за 2024 г. стъпва на 75 индикатори, разпределени в 12 категории, оценяващи икономическото и социално развитие на областите.
Докладът, базиран на задълбочен анализ на периода 2015-2024 година, разкрива съществени промени в икономическата карта на страната. София-град запазва водещата си позиция, въпреки наблюдаваното постепенно намаляване на приноса ѝ към общия брутен вътрешен продукт на България.
Брутен вътрешен продукт
Брутният вътрешен продукт на човек от населението в област Русе достига 18,7 хиляди лева през 2022 година, нареждайки областта на девето място в страната по този показател. Средната годишна брутна заплата в региона възлиза на 17,2 хиляди лева, а средният размер на пенсиите достига 736 лева през 2023 година.
Пазар на труда и образование
В Област Русе коефициентът на заетост достига 78,6 процента, надвишавайки средния за страната от 76,2 процента. Безработицата е на ниво от 5,5 процента, като средното за България е 5,3 процента.
Образователната структура на населението показва висок дял на хората със средно образование - 60 процента от населението на възраст 25-64 години, при 55 процента средно за страната. Делът на висшистите е 29 процента, а този на хората с основно и по-ниско образование е само 11 процента.
Инвестиции и експортен потенциал
Особено впечатляващо е представянето на областта в експортната дейност, където Русе заема първо място в страната с 58 процента дял на приходите от износ в нетните приходи от продажби, значително над средното ниво за страната от 29 процента.
Инвестиционната активност бележи положително развитие с разходи за придобиване на дълготрайни материални активи от 3,7 хиляди лева на човек и преки чуждестранни инвестиции, достигащи 2,8 хиляди евро на човек.
Инфраструктура и транспортна свързаност
Областта се отличава с развита транспортна инфраструктура, включително една от най-високите гъстоти на железопътната мрежа в страната. Пътната мрежа е с 22 процента дял на автомагистралите и първокласните пътища, над средното ниво за страната от 19 процента. 43 процента от пътната настилка е в добро състояние през 2023 година.
Културен живот и туризъм
В културната сфера Русе демонстрира висока активност с 817 посещения в кината на хиляда души от населението, надвишавайки средното за страната ниво от 684. Библиотеките също отчитат засилен интерес с 734 посещения на хиляда души при 679 средно за страната.
Предизвикателства пред развитието
Областта среща някои предизвикателства, включително намаляващ естествен прираст (-10,7 промила), недостиг на общопрактикуващи лекари (един лекар обслужва средно 2220 души) и ограничено развитие на туристическия сектор с 13 легла на хиляда души при средно 56 за страната.
Броят на престъпленията нараства, но се запазва сравнително нисък, а разкриваемостта им е над средната за страната.
Инсталираните ВЕИ мощности са изключително малко.
Усредненият размер на местните данъци е над средните нива в страната. Рейтингът за прозрачност на органите на местното самоуправление намалява леко, но остава над средния.
Докладвай този коментар за нередност
×Запознат: Евлоги Динчев, тук никой не се вълнува от ограничените ти бръщолевения, от глупавите ти хвалби и еснафското(старозагорско) пъчене относно безличната, обезлюдена, опушена, панелна и невзрачна ст.загора с една единствена забележителност ... правите улици ... Западналото ти "градче" е толкова непривлекателно, че ти самият си го напуснал и днес се подвизаваш в "голяма" София. За смях станаха яловите опити за сравнения между родната ти залязваща ст.загора и Русе - един от големите, модерни, икономически развит и перспективен град на България.
Докладвай този коментар за нередност
×УжасТ: Било по-зле отколкото си мислех. Русе е 2 пъти по-беден от Бургас, 3 пъти по-беден от Стара Загора и Варна и 4 пъти по-беден от Пловдив. Това показват данните за БВП.
Докладвай този коментар за нередност
×НСИ: Понеже ни цитира някакъв смрадлив бесарабски скункс,да видим как стоят нещата: 1. София (столица) - 53 746 лева/човек 2. Стара Загора - 37 138 лева/човек 3. София област - 25 014 лева/човек 4. Варна - 24 007 лева/човек 5. Враца - 21 818 лева/човек 6. Пловдив - 21 638 лева/човек 7. Габрово - 21 352 лева/човек 8. Бургас - 19 534 лева/човек 9. Русе - 18 658 лева/човек https://nsi.bg/bg/content/2215/бвп-регионално-ниво
Докладвай този коментар за нередност
×Запознат бесарабски гей : Откакто руси падна под 40 хил. жители и то основно роми, а също така беше изпреварен по всички параграфи от Пазарджик, Велинград, Димитровград и Казанлък, трудно намирам приятели с моята нестандартна ориентация. Затова си пускам обявата тук: Пасивен ПеПераст търси активен, харесва стройни момчета, за предпочитане с мустаци, предпочита обрязани, с цел взаимни ласки, забавления и секс. Духам безплатно на яки пичове. Кефя се на хетеро мъжкари, които знаят как да се забавляват. Брадатите са с предимство. За контакти - ПеПераст мартинчо/вгъзилена
Докладвай този коментар за нередност
×Русенец : Отново ПеПерастки лакърдии .... Айде да проверим в НСИ, в GOOGLE, в ГРАО .... едно и също е навсякъде - Русе си е 50 хил. град и е 8-ми по големина град в България, а по площ е с 30 % по малък от Стара Загора,където куросмук мартинчо/вгъзилена се е надявал на пишка,но е ял юмруци... Това категорично ми казват без грам съмнение - НСИ, GOOGLE и ГРАО!