Регионалният министър: В края на юни започваме основен ремонт на Дунав мост

1
Той ще бъде тежък, ще продължи две години, заяви Виолета Коритарова
Той ще бъде тежък, ще продължи две години, заяви Виолета Коритарова

Той ще бъде тежък, ще продължи две години, заяви Виолета Коритарова

Мисля, че всички знаем какво е състоянието на пътищата - всички пътуваме, шофираме по тях. С една дума състоянието е незадоволително. Това коментира служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, цитирана от БНТ. На среща с ръководството на АПИ и с областните пътни управления в страната тя е възложила да бъде изготвен анализ в рамките на една седмица, за да се знае къде трябва да се планират належащите ремонти.

"Едни от основните действия, които ще бъдат предприети е осигуряване на безопасност на критичните точки на пътната инфраструктура, почистването на треви и храсти, възстановяване на пътната маркировка и липсващите пътни знаци, премахване на елементите, които пречат на видимостта на кръстовищата", поясни Коритарова.

"Състоянието е критично навсякъде. Социалните мрежи изобилстват със снимки, които фокусират нередности по пътищата. Затова нашата цел е да можем максимално бързо да предприемем най-неотложните действия. Пътищата няма да се оправят с магическа пръчка и за кратък период от време, но трябва да се започне тяхното поддържане", добави регионалният министър.

По думите ѝ, пътищата у нас не са ремонтирани през последните 3 години. В този период няма действащи договори за текущо поддържане на пътищата.

"Извършвани са само аварийни ремонти, но за съжаление и там финансовият ресурс вече е изчерпан. Затова първото нещо, което съвсем отговорно реших беше възстановяването на работата за избор на изпълнители", каза още Виолета Коритарова.

МРРБ трябва да плати 200 милиона лева на строителни фирми за извършени дейности по договори за пътно поддържане, а лихвите по тях са още почти толкова, уточни Коритарова.

Регионалният министър каза още, че автомагистрала "Тракия" има нужда да се ремонтира в участъци в областите Сливен и Ямбол, но това ще стане след края на активния туристически сезон, за да не се създават тапи по пътищата и да няма задръствания през лятото.

По отношение на тежката катастрофа край Аксаково с кола на НСО и загинал човек и спешното преасфалтиране на въпросния участък, Виолета Коритарова каза, че са установени пропуски в работата на служителите от ОПУ-Варна и няма синхронизация и координация в действията на институциите.

"Действително в участъка на пътя Варна - Добрич на територията на област Варна са предвидени през май да бъдат извършени ремонтни дейности. Възлагането е още на 13 май, т.е. далеч преди случилото се ПТП. Мисля, че никой не би укрил нищо по този случай. Важното е да се разбере обективната истина за този трагичен инцидент. И ние, и прокуратурата ще свършим отговорно своята работа, за да разберем причините за поставянето на асфалта", подчерта регионалният министър.

"Планираме основен ремонт на Дунав мост. Той ще бъде тежък, труден. Движението ще бъде само в едната лента. Но този ремонт е належащ", заяви още Коритарова. По думите ѝ ремонтът ще започне в края на месец юни и ще продължи две години. Стойността на ремонта е 45 млн лв., осигурени от държавния бюджет. "Ще ремонтираме целия участък от 1100 метра", отбеляза Коритарова.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    10
    До 8
    В Русе няма бул. "Плиска", има улица, която свършва някъде около моста преди старото ЛВЗ. След това е бул. "Тутракан", а името е отдавна /като улица/ . Списание "ТНТМ" също не е имало, а на някои хора все още им е нужно списание "Родна реч".
  • 1
    9
    до 8
    И до днес мои съученици живеят - единия в кв. Тракцията, изграден за работниците по моста, другия в ЦЮР, щото по същото време е правена и ЖП гарата. Бе "Дома на културата" е правен едновременно с тях. Някой представя ли си какво нещо е кипяло по него време!
  • 1
    8
    Стар Русенец
    Освен че беше построен за две години "Дунав Мост" паралелно бяха построени по бул. "Плиска" жилища за работниците и инженерите които по късно бяха закупени от живущите.Съответно са построени и допълнителни работилници които да правят някой детайли нужни за конструкцията на място.Организирана е и ремонтната подръжка за машини и техника.Сега чешат езици и джобове.Друго не правят.Освен това тоя народ който е работил е трябвало да бъде и изхранван,сещайте се и обличан подходящо.Транспорт и т.н. и т.н. Медицинско обслужване.Сегашните бизнесмени и предприемачи имат право само да четат вестник "Работническо Дело","Млад Конструктор" и списание "ТНТМ" в едно със "Родна реч". Заспалщини.Качеството на работа сега е по шестобалната система между 1 , 2 , 3 , и 4 + .
  • 11
    7
    Гражданин
    На каква цена е построен моста .че сега ремонта щял да струва 45 мил лева
  • 14
    6
    ........абе
    С тази усмивка като лама! Толкова хора чакат средствата за санирането,които ги окрадоха!!! Как може такива да заемат постове,да крадат и ехидно да се усмихват!! Идиотщина!!!!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Марче, как кръстихте малката?
- Алое.
- На кого ма?
- На баба си Вера!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари